Výpravný francouzský seriál VERSAILLES I

16.04.2020

Mladý francouzský král Ludvík XIV. má problém. Jeho dvořané jsou příliš vzpurní. Proto vymyslí ambiciózní plán: přesunout centrum moci dostatečně daleko od bouřlivé Paříže. A tak začne vznikat nejnádhernější zámek v celé Evropě. Versailles se má stát nejen bezpečným útočištěm a přepychovými kulisami pro vášnivé romantické chvíle, ale také pozlacenou klecí. Podaří se Ludvíkovi přivést šlechtu k poslušnosti a nastolit absolutní vládu krále? Opojný svět tajemství, zrady, lásky a války v novém historickém seriálu - to je Versailles v celé své brutální kráse.

Versailles, Francie. Rok 1667. Ludvík XIV. má 28 let. Brzy bude prohlášen za Krále Slunce. Jenže tohoto brilantního vojenského stratéga nemilosrdně pronásledují následky frondy. Když se vzpurná šlechta rozhodla vzbouřit proti koruně, hořká občanská válka traumatizovala celou francouzskou říši. Ludvík má obavy, že jeho bohatí dvořané můžou být znovu neposlušní. Je odhodlaný přivést je k poslušnosti a nastolit vládu absolutní moci. Proto vypracuje nesmírně složitý, velice pragmatický a rozhodně cynický plán. Otcovo lovecké sídlo v lesích uprostřed ničeho nechá přestavět na nejnádhernější zámek v celé Evropě. Palác Versailles má Ludvíkovi poskytnout tolik potřebné bezpečné útočiště, přepychové kulisy pro vášnivé romantické chvíle, a navíc udržet šlechtu dostatečně daleko od bouřlivé Paříže. Příliš pozdě si dvořané uvědomí, že se stali Ludvíkovými vězni a Versailles ve skutečnosti není nic víc než jenom pozlacená klec. Příliš pozdě zjišťují, že padli do rukou mistrného manipulátora... Historické postavy i fiktivní hrdinové - okouzlující šlechtici a krásné šlechtičny, svůdné kurtizány i pokorní služební - nás provedou opojným světem plným tajemství, zrady, lásky a války v novém historickém dramatickém seriálu. Tohle je Versailles v celé své brutální kráse.

Zajímavosti:
Francouzsko-kanadský historický seriál měl premiéru v listopadu 2015. Postupně vznikly tři série a celkem 30 epizod.

První série zachycuje začátek výstavby zámku Versailles mezi lety 1667 až 1670.

Druhá série začíná o čtyři roky později, zachycuje dalších deset let vlády Ludvíka XIV., jeho střet s Vilémem III. Oranžským a travičskou aféru - skandální sérii vražd ve Versailles.

Třetí série zachycuje následující čtyři roky vlády Ludvíka XIV., jeho střet s habsburským císařem Leopoldem I., příběh tajuplného Muže se železnou maskou a potíže s protestanty.

Seriál Versailles vytvořili producenti a scenáristé Simon Mirren (Myšlenky zločince, Beze stopy, MI5) a David Wolstencroft (MI5).

Hrdinové seriálu jsou velice mladí. Ludvíkovi XIV. a jeho poradcům není v době, kdy se děj seriálu Versailles odehrává, ještě ani 30 let.

Producenti a scenáristé Simon Mirren a David Wolstencroft tvrdí, že Versailles bylo ve své době něco jako Apple - první celosvětově známá značka v dějinách lidstva.

Simon Mirren a David Wolstencroft říkají, že protože matka Ludvíka XIV. pocházela z Itálie a jeho královna byla anglickou princeznou, příběh o něm a zámku Versailles není výhradně francouzský ani evropský, ale vyloženě "univerzální".

Simon Mirren a David Wolstencroft prozrazují, že příběh mladého krále Ludvíka XIV., který se snaží získat absolutní moc nad svými poddanými, je zároveň příběhem mladíka, jenž se snaží porazit nejtemnější démony své duše a získat aspoň částečnou kontrolu nad svým životem.

První série Versailles je podle Simona Mirrena a Davida Wolstencrofta příběhem o dospívání monarchy: "Jako scenáristé máme za sebou mnoho let zkušeností práce na seriálech, které vycházejí z kriminální psychopatologie a jiných poruch lidského mozku. A proto jsme od začátku vnímali strukturu tohoto seriálu neoddělitelně spjatou s myšlenkami mladého Ludvíka XIV. - jako ambiciózní, traumatizovanou, paranoidní, takřka sociopatickou, někdy dokonce psychopatickou."

George Blagden, který hraje hlavní roli Ludvíka XIV., říká, že v seriálu Versailles je všechno: "Romantika, politické intriky, dokonce i něco jako Kriminálka Versailles."

Většina členů filmového štábu byli Francouzi. George Blagden říká, že si až díky tomu uvědomil, jak významnou osobnost hraje. Takřka každý měl na Ludvíka XIV. úplně jiný názor. Zatímco někdo ho vnímal jako praotce moderní kultury, jiný den viděl jenom to, jak byl Ludvík XIV. necitlivý. Pro Blagdena bylo důležité ukázat Ludvíkovu zranitelnost, protože sice byl králem už od svých pěti let, ale trvalo mu dlouho, než přestal být chlapcem. Ludvíkova matka, královna Anna Rakouská, rozhodovala o všem až do své smrti. Když zemřela, Ludvíkovi bylo už 28 let. Jeho postavení bylo nejisté a byl velice paranoidní.

Seriál se natáčel přímo na zámku Versailles a také v zahradách zámku Château de Champs-sur-Marne a v prostorách zámků Château de Janvry, Château de Lésigny, Château de Maisons-Laffitte, Château de Pierrefonds, Château de Sceaux, Château de Vigny, Vaux-le-Vicomte a komuny Rambouillet, které většinou představovaly Versailles v různých stadiích přestavby.

V seriálu vystupují skutečné historické osobnosti jako král Ludvík XIV., jeho mladší bratr Filip I. Orleánský, jeho manželka a Ludvíkova milenka Henrietta Anna Stuartovna, Ludvíkova manželka a francouzská královna Marie Tereza Habsburská, Ludvíkova dlouholetá milenka Louise de La Vallière, markýza de Montespan, Louis de Rohan-Chabot, guvernér Versailles Alexandre Bontemps nebo Ludvíkova matka a bývalá francouzská královna Anna Rakouská.

Naopak postavy, jako jsou velitel královy tajné policie Fabien, chudá vdova Béatrice, její krásná dcera Sophie, bývalý šlechtic a bandita Montcourt, vévoda z Casselu, dvorní lékař Masson nebo jeho dcera Claudine, které se v seriálu objevují, jsou smyšlené.

Všechny hlavní role francouzské šlechty hrají herci anglického původu. Naopak roli Henrietty Anny Stuartovny, která byla jako jediná nebo jedna z mála ve Versailles skutečně anglického původu, hraje francouzsky mluvící švýcarská herečka Noémi Schmidtová.

Seriál Versailles patří k nejdražším televizním pořadům natočeným ve Francii.

Rozhodnutí Ludvíka XIV. přesunout celý královský dvůr do Versailles bylo významným politickým a historickým krokem, který zcela ovlivnil podobu a vliv francouzské šlechty.

Versailles se stalo symbolem absolutismu a bylo jím po celých 72 let vlády krále Ludvíka XIV.

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!