Varhan Orchestrovič Bauer slavil U Salvatora

28.12.2019

Oslava životního jubilea charismatického hudebníka Varhana Orchestroviče Bauera byla zahájena na počátku letošního roku, 21. ledna se totiž tento skvělý hudební skladatel, aranžér a dirigent narodil. Hudební oslavy vyvrcholily 21. prosince koncertem Varhan 50 aneb Koncert pro všechny slušné lidi. Tento mimořádný večer na Starém Městě pražském v kostele u Salvátora se stal pro všechny přítomné nezapomenutelným zážitkem, který korunovali zaslouženým standing ovation.

Alice Bauer
Alice Bauer

Koncert zahájil Varhan Orchestrovič Bauer hrou na varhany, pak následovaly pomyslné pětileté cykly jeho života. Ze spokojených dětských let posluchače převedl do svého divokého období náctiletého hudebníka, společně prošli sametovou revolucí, aby je pak přenesl do sluncem zalité Ameriky. I vzpomínky na druhou svatbu se zrcadlily v hudbě a vyvrcholením koncertu, byl vystavěný předobraz nové životní éry významného hudebníka, který naznačil velké plány.

Excentrický hudební génius se svým orchestrem a hosty vydal ze sebe maximum. Zaznělo to nejlepší, co za posledních 30 let vytvořil, co formovalo jeho hudební osobnost a nejen to. Jedním z prvních hostů Varhana Orchestroviče Bauerabyl David D´Or, umělec s hlasovým rozsahem více než čtyř oktáv, držitel devíti platinových desek a několika násobný vítěz těch nejvýznamnějších izraelských hudebních cen. Dalším hostem byla Barbora Vaculíková s nezapomenutelnou Saxanou. Následovala ji Alice Bauer, sestra oslavence a slavná plejáda pokračovala takovými osobnostmi jako je Slávek Janda, Michal Pavlíček, Petr Wajsar, Juraj Hnilica a Petr Opava. Velký potlesk sklidila také usměvavá operní a muzikálová pěvkyně Tereza Mátlová. Skvělý výkon podala a velmi zaujala Erika Fečo se svým gospelovým sborem. Velkým překvapením pro posluchače byla Jitka Čvančarová, kterou měla většina přítomných zapsanou jako herečku. Píseň "Ať mír dál zůstává" v jejím podání u většiny přítomných vyvolal lehké mrazení v zádech. Zazněla i upravená hymna Varhanem Orchestrovičem Bauerem. Taktovky se chopil nejen v den, ale i v přibližný čas, kdy byla píseň v roce 1834 "Kde domov můj" poprvé uvedena.

V neposlední řadě nesmíme opomenout skvělé uskupení Brécy a samozřejmě kmenové těleso Okamžitý Filmový Orchestr (OFO), který v obměnách pod vedením oslavence funguje už 20 let. Programem z kazatelny provedl osvědčený moderátor Petr Vojnar.

Koncert otevřel své brány také spolku SONS, z. s., který pracuje s nevidomými a slabozrakými, kterému každý, kdo chtěl, mohl přispět na jeho činnost.

Foto: Jaroslav Hauer a Lenka Žáčková

Juraj Hnilica
Juraj Hnilica
Petr Opava
Petr Opava
Tereza Mátlová
Tereza Mátlová
David D´Or
David D´Or
Slávek Janda
Slávek Janda
Varhan s vnučkou a dětmi
Varhan s vnučkou a dětmi

Fota:  Jaroslav Hauer

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky