Rok 2018 byl pro česká kina rekordní

25.01.2019

V roce 2018 navštívilo česká kina přes 16 340 000 diváků, což je nejlepší výsledek od roku 1993. České filmy si z celkové návštěvnosti ukrojily přes 23%. Na tomto úspěchu tuzemských filmů se podílely především filmy z distribuce CinemArtu, která s podílem diváků ve výši 40,8% dominuje mezi českými filmovými distributory.

Návštěvnost kin láme rekordy, diváci ocenili i české filmy

V loňském roce česká kina podle údajů zveřejněných Unií filmových distributorů navštívilo přesně 16 344 483 diváků, kteří za vstupenky utratili 2 268 942 623 Kč. Měli příležitost si vybrat z 314 filmů, které byly v roce 2018 premiérově uvedeny. Nejúspěšnější distribuční společností se pak stává CinemArt, který zastupuje pět z deseti nejúspěšnějších titulů uplynulého roku. Filmy distribuované společností CinemArt si vybralo v roce 2018 přes 6,6 miliónu diváků. CinemArt tak má vedoucí pozici na trhu a jeho podíl na trhu za rok 2018 činí 40,8% v návštěvnosti. Na druhém místě je společnost Falcon s více než 4,5 milióny diváků a podílem na trhu 28,1%. Trojici největších distributorů uzavírá společnost Vertical Entertainment s podílem 12,7% a 2 milióny diváků. Český film si v roce 2018 při návštěvě kina vybralo přes 3,8 miliónu diváků a to představuje 23,3% z celkového počtu. Mohli si při tom vybrat z premiérovaných 79 tuzemských snímků.

V čele loňské návštěvnosti je s velkým náskokem film Bohemian Rhapsody, který v listopadu do kin uvedl CinemArt. Tento film není na prvním místě jen za rok 2018, aktuálně totiž v tržbách i návštěvnosti překonává snímek Avatar z roku 2009 a stává se tak nejúspěšnějším filmem od roku 1990. Nejnavštěvovanějším českým filmem roku 2018 se stala komedie Rudolfa Havlíka Po čem muži touží na celkovém třetím místě a mezi deset nejnavštěvovanějších filmů se propracovala i Tátova volha Jiřího Vejdělka. Pětici filmů v Top Ten 2018 z distribuce CinemArtu pak doplňují filmy Jurský svět: Zánik říše a Padesát odstínů svobody.

Údaje o loňské návštěvnosti kin a výsledky společnosti CinemArt komentuje její programový ředitel Aleš Danielis slovy: "Rok 2018 byl pro česká kina velmi úspěšný a já mám velkou radost, že se CinemArt na tomto úspěchu výrazně podílel. Nejen, že jsme v loňském roce uvedli nejúspěšnější film novodobé historie, nejúspěšnější český film a nejúspěšnější film nezávislé evropské produkce (Fakjů pane učiteli 3), ale zároveň je celá řada filmů z naší nabídky mezi nominovanými filmy na ceny České filmové kritiky, Českého lva i Oscary. Divákům tak nabízíme nejen dobrou zábavu, ale i kvalitní umělecká díla, což je základním krédem naší společnosti."

Vyhlídky na první pololetí roku 2019 - očekávané divácké tituly

Díky narůstajícímu zájmu diváků o kvalitní i zábavné filmy v kinech a také vzhledem k připravované filmové nabídce by na rekordní rok 2018 měl navázat i rok 2019. Vysoký divácký zájem lze v první polovině letošního roku očekávat od mnoha filmů z distribuce CinemArtu, například hned na konci ledna se představí česká komedie Ženy v běhu, v únoru se na úspěch předchozích dílů pokusí navázat animovaný snímek Jak vycvičit draka 3 a francouzská komedie Co jsme komu zase udělali?. V dubnu přijde Iva Janžurová jako Teroristka ve stejnojmenném filmu od tvůrců Teorie tygra a v květnu se po Bohemian Rhapsody představí ve filmu Rocketman další hudební legenda a to Elton John. Před blížícími se prázdninami se v kině potkají domácí mazlíčci i mutanti, tedy filmy Tajný život mazlíčků 2 a X-men: Dark Phoenix.

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky