RETRO REPUBLIKA je další povedená kniha Renáty Šťastné

16.11.2018

Aťka Janoušková, Václav Žmolík a Slávek Boura pokřtili unikátní knihu Renaty Šťasné RETRO REPUBLIKA

Herečka a dabérka Aťka Janoušková, novinář, rozhlasový i televizní moderátor Václav Žmolík a moderátor a bavič Slávek Boura pokřtili Retro republiku. Jde o unikátní knihu, jejíž autorkou je novinářka a spisovatelka Renáta Šťastná. Navázala tak na první titul z loňska a čtenáři velmi vyhledávanou "retro" publikaci Vzpomínkomat. Zároveň tímto způsobem přispívá k dokumentaci prvních sta let existence našeho samostatného státu.

Křest knihy se v přátelské a rodinné pohodě uskutečnil v knihkupectví Kosmas na rozhraní Letné a Holešovic. Součástí prezenrace byla i malá, komentovaná módní přehlídka retro, přesněji řečeno -prvorepublikových dámských i pánských, veskrze společenských oděvů. Přispěla tak také ke vzpomínání společně s novou knihou.

Jak podle něj, tak i stovek čtenářů, kteří si už knihu pořídili, jde o "milé ohlédnutí za časy o něco pomalejšími, možná sice méně barevnými, kdy jsme předměty denní potřeby nekupovali, ale sháněli, ale kdy nám vydržely déle a kdy jsme k sobě měli možná trochu blíž..."

"Je to výpravná, převážně fotografická publikace zachycuje uplynulých sto let našeho státu z pohledu obyčejných lidí. Jaká to pro ně byla doba? Jak žili, jak se měli? Co slavili, po čem toužili, o čem snili? Čtenář může, hlavně prostřednictvím dobových fotografií, zavzpomínat na rodinné události, ty nejběžnější, a přece v životě každého ty nejvýznamnější - narozeniny a svátky, Vánoce, Velikonoce, svatby, narození dítěte i okamžiky rozloučení s těmi nejdražšími. Jsou to i mé vzpomínky," prozradila autorka Renáta Šťastá, která kromě toho přispěla i do "retro výstavky" ve výloze knihkupectví Kosmas. "Jsou tam moje brusle, na kterých jsem ještě nedávno opravdu bruslila," podotkla Šťastná.

"Kniha Renaty Šťastné je unikátní v tom, že osloví velkou skupinu čtenářů několika věkových kategorií. Prostě všechny ty, kteří s jistou dávkou nostalgie zavzpomínají na doby, kdy se ještě netrávily hodiny nad displeji mobilů, kdy se k napsání dopisu kupodivu používal papír a tužka, v lepším případě psací stroj, kdy jsme jako děti po příchodu ze školy hodili tašku do kouta a do tmy řádili mezi domy s partou kamarádů, aniž by rodiče v každém okamžiku znali naše souřadnice, a kdy jsme si po otevření kapoty u svého vozu jen bezradně neprohlíželi zadeklovaný prostor, ale byli jsme si schopni vyměnit i ten nešťastný palec u rozdělovače, který tehdy sehnat nebyla vůbec žádná legrace...," zaglosoval vydavatel publikace Retro Republika Pavel Mészáros, majitel AOS Publishing.

"Renata na knize odvedla opravdu mravenčí práci a pokud mohu posoudit, tak kniha funguje přesně tak, jak jsme si přáli. Když se nad ní sejde pár kamarádů, většinou je z toho několikahodinová debata o tom, kdy z nich měl jako dítě "zrovna" tohle kolo, koho z nich vozili "zrovna" v "tomhle" kočárku, a že "zrovna" moje babička měla v kuchyni na poličce tenhle rozhlas po drátě. A povídají si bez digitálních vymožeností, popíjí přitom třeba pivo z obyčejného půllitru a stávají se zase lidmi, kteří si mají co říct... Tak i pro tohle vznikla tato kniha," dodal Mészáros.


Celobarevná publikace se soustředí i na různé životní mezníky, často dobově podmíněné - pionýrský slib, převzetí občanského průkazu, maturitu a maturitní plesy, zahájení a ukončení základní vojenské služby nebo promoce na vysoké škole. Zavíří i vzpomínky na bramborové a chmelové brigády, lampionové a prvomájové průvody, pionýrské tábory, dovolené a výlety, "Okrajově se dotýká i toho, jak do života obyčejných lidí zasáhly velké dějinné události - druhá světová válka, okupace v roce 1968 nebo absurdity padesátých let. Věřím, že se čtenářům bude moje kniha líbit a poslouží i jako zajímavý vánoční dárek, který ocení ti, kteří si rádi zavzpomínají," dodala autorka.

Foto Jaroslav Hauer

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky