Festival Prague Pride 2018 bude trvat celý týden

03.08.2018

Lesbické akce, pohled do Střední Asie, historicky největší testování HIV a žloutenky a představení Maršálů Prague Pride.

Hudební zábava

Kdo se po těžkých tématech celého týdne bude chtít chvíli bezstarostně pobavit, může navštívit open air hudební show Dance Divas, kterou pořádá producent Janis Sidovský. Na pódiích na Křižíkově fontáně v pátek 10. srpna vystoupí tři desítky umělců a umělkyň, hlavní hvězdou večera je Heather Small z legendární kapely 90. let M People. Dalšími účinkujícími jsou Dara Rolins, český miláček publika z letošní soutěže Eurovision Mikolas Josef, Debbi, Ilona Csáková nebo letošní vítězka Česko-Slovenská Superstar Tereza Mašková.

foto: JAROSLAV HAUER

Na téma rodiny se soustředí 8. ročník festivalu Prague Pride zaměřeného na gay, lesbickou, bisexuální a transgender (LGBT) tematiku. Festival se koná celý týden od 6. do 12. srpna a nabídne 127 akcí určených široké veřejnosti, nejen LGBT lidem. Na programu se pořadatelsky podílí 54 organizací, klubů i jednotlivců. Je mezi nimi i 16 organizací, které nejsou zaměřeny na LGBT téma a jsou tzv. spojenci vyjadřující podporu (allies).

Dalším velkolepým vystoupením bude ve čtvrtek 9. srpna v Pride Village (Střelecký ostrov) show londýnské drag queen Kara Van Park v podání herce a zpěváka Waina Douglase. Vůbec poprvé se na Prague Pride představí i umělkyně vystupující v pánském převleku (drag king) pod jménem Adam All.

Testování na Prague Pride

Prevence HIV je již tradiční součástí festivalu Prague Pride. Česká společnost AIDS pomoc, která testování účastníků festivalu provádí, letos díky spolupráci se společností AbbVie rozšiřuje nabídku testů a nově nabídne i testy na žloutenku typu B a C. Hepatitidu C má celosvětově dvojnásobně lidí co HIV, v Česku se počet lidí s touto infekcí odhaduje na 50 tisíc. V poslední době je tuto nemoc díky moderní léčbě v podobě účinných tabletek možno poměrně snadno léčit. V Pride Parku v sobotu na Letné nahradí dřívější testování v sanitkách velký klimatizovaný stan s odběrovým centrem, laboratořemi a poradenskou částí. ČSAP očekává, že od 13 do 21 hodin dokáže otestovat až tisícovku zájemců.

Duhový průvod

Vrcholem týdne Prague Pride bude tradiční průvod Prahou v sobotu 11. srpna, který je připomenutím historických počátků hnutí za rovná práva LGBT lidí.
Pražský průvod připomene, že v Česku stále nemohou gayové a lesby společně adoptovat nebo si přiosvojit děti, registrovaní partneři nemají právo na společné jmění a vdovský/vdovecký důchod, transgender lidé musejí projít sterilizací, aby si mohli změnit pohlaví v občanském průkaze. Zároveň oslaví nedávné úspěchy na cestě za rovnými právy, jako například předložení zákona otevírajícího manželství a z něj vyplývající práva a povinnosti párům stejného pohlaví.

Průvod vyjde v 12:30 z Václavského náměstí a kvůli avízované rekonstrukci spodní části náměstí půjde ulicí Opletalovou a Hybernskou na Náměstí Republiky a odtud dál po klasické trase Revoluční - Řásnovka - Dvořákovo nábřeží - Čechův most - schody na Letnou. V Pride Parku na Letné bude probíhat festivalové odpoledne s třemi hudebními stagemi, dobrým jídlem a pitím, jarmarqem LGBT neziskovek, zónou pro děti a další příjemnou zábavou.

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky