Česká cesta ke svobodě

31.01.2020

Dne 28.1.2020 proběhl křest knihy Česká cesta ke svobodě a zároveň se stal vzpomínkou na pana Václava Havla v budově Mánes. Publikace spisovatele, novináře a poradce prezidenta Petr Maxmilián Husák vydal tuto rozsáhlou publikaci, která se tak stala novým přehledem novodobé české historie v přelomovém období let 1977 až 1997 a to na základě svědectví mnoha přímých účastníku tehdejšího dění.

Petr Maxmilian Husak
Petr Maxmilian Husak

Kniha je napsána s humorem a s nadsázkou připomíná a hodnotí všechna zásadní rozhodnutí a skutky, promýšlí alternativní možnosti vývoje a nechává čtenáře nahlédnout do zákulisí české politiky. Autor neváhá s kritickým nadhledem poukazovat na některé chyby lídra doby Václava Havla, tak i na některé chyby polistopadových vlád zejména v oblasti ekonomických reforem, v jejichž důsledku se ve druhé polovině 90. let minulého století etabloval tzv. bankovní socialismus a kovbojský kapitalismus. Popsal také další negativní průvodní jevy, jako vytunelované fondy či miliardy deponované na nejrůznějších exotických ostrovech.

Stranou pozornosti samozřejmě nezůstal ani hlavní spor dvou největších politických oponentu své doby, jejichž myšlenky nejvíc ovlivnily tok českých dějin této přelomové doby - Václava Havla a Václava Klause. Kniha Česká cesta ke svobodě si nedělá ambice být jediným správným výkladem moderních českých dějin a nechce suplovat práci historiků, kteří jednou s odstupem času jistě představí náležitý vědecký obraz těchto let. Muže být však podnětnou četbou pro běžného čtenáře zajímajícího se o historii a politiku, ale také mimořádně cenným zdrojem informací pro studenty humanitních i ekonomických středních a vysokých škol. S unikátní reprodukcí dopisu Václava Havla z 8. srpna 1999.

Večerem provázela hosty a přítomné paní Eva Jurinová. Mezi hosty byl pozván Michal Horáček, dále slovenský velvyslanec pan Peter Weis, ambasadorka Mexika J.E. Rosaura Leonora Rueda Gutiérreza a další významné osobnosti.

Svědectví o sametové revoluci a porevolučním budování státu.Text je doplněn zajímavými dokumentárními fotografiemi, které dokreslují revoluční a neopakovatelný běh událostí konce 80. a začátku 90. let 20. století.

Foto Jaroslav Hauer

J.E. Rosaura Leonora Rueda Gutiérreza, Kate Matl
J.E. Rosaura Leonora Rueda Gutiérreza, Kate Matl
htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky