Čertoviny měly v Praze premiéru

04.01.2018

Jako první český film roku 2018 vstoupila do kin pohádka režiséra Zdeňka Trošky Čertoviny. Scénář napsal režisér s Markem Kališem volně na motivy šumavských báchorek.

V hlavních rolích čertů se představí Jakub Prachař a Dominick Benedikt. Haničku hraje Sara Sandeva, jejího milého Jana mladý herec Richard Jaroslav Müller, sedláka Oldřich Navrátil, statkáře Kopyta Jaromír Nosek, selku Andrea Hoffmannová. V dalších rolích uvidíme Davida Gránského, Janu Bernáškovou, Radka Holuba, Nelly Řehořovou.

Čertoviny vznikají v produkci společnosti Fénix Film, producentek Dany Volákové a Michaely Flenerové, hlavním partnerem filmu je televize Prima, která tak vstupuje do snímku Zdeňka Trošky již podruhé.

Hlavními hrdiny pohádky Čertoviny jsou dva nešikovní čerti Popelák a Uhelák, kteří jsou vládcem pekel posláni za trest do světa, aby do měsíce přivedli každý jednu hříšnou duši. Jejich úkol se jim však od počátku nedaří, spíše, než aby lidi sváděli k hříchům, tak jim neúmyslně pomáhají. V přestrojení za čeledíny se dostanou na statek a zdá se, že konečně budou mít úspěch. Vypočítavý sedlák totiž chce svoji dceru Haničku provdat za nafoukaného statkáře Kopyta. Hanička však miluje čeledína Jana, a aby vše dobře dopadlo, je potřeba vzít na pomoc pekelné síly.

Kde se točilo?

Natáčení nejprve štáb zavedlo do zábavního parku Čertovina nedaleko Hlinska, kde se točily scény v pekle. Pak se všichni přesunuli do skanzenu v Přerově nad Labem, kam se režisér vrátil natáčet po mnoha letech od vzniku filmu Z pekla štěstí, po té do parku zámku na Dobříši, a následně se štáb vydal do jihočeských Vlhlav. Točilo se také na hradní tvrzi v Drslavicích. V minulosti byly Drslavice jedním ze dvanácti nejvýznamnějších míst rožmberského panství. Svůj pokoj měl ve zdejší tvrzi i slavný Petr Vok z Rožmberka. Podle pověsti na tvrzi Drslavice nebo v jejím okolí je údajně zakopán zlatý kočár, prý zde došlo k vraždě a podle místní legendy zde pobývá duch Alfonz III. Nicméně za dobu natáčení se žádný duch nezjevil. Režisérovy oblíbené jižní Čechy zastoupily dále Holašovice a Opatovice. Jedna z nejnáročnějších scén čekala na filmaře v úplném závěru. Pád velkého kamene, který na chasníka Jana připraví zlomyslný sedlák Kopyto, a cesta k objevení pokladu vznikaly na Kokořínsku, kde se nachází také jeskyně Rozbořenka.

Ze zákulisí natáčení

V podzemních prostorách pekla Jakub s Dominikem zápasili s horkem, protože byly navlečeni v chlupatých kostýmech. Nepostradatelným pomocníkem se tak stal vějíř, který pomáhal k ochlazení. A tato rekvizita se hodila i při natáčení na dalších lokacích, především v Přerově nad Labem, kde bylo opravdu velké horko. Filmaři během natáčení vypili 2 palety jedenapůl litrových balení vody a dokonce 5 palet malých půllitrových lahviček.

Celkem bylo použito 103 kostýmů, některé byly vytvořené speciálně pro film - nejnáročnější a nejnákladnější jsou zdobné šaty Lucipera, jehož hraje Karel Dobrý. Kostým vznikl z návrhu Josefa Jelínka a byl doplněn ručně dělanou parukou. Celý komplet se nedal sesadit z fundusových kousků, takže tento kostým byl navržen a ušit od A do Z. S výškou postavy Karla Dobrého kostým ožil a nadpřirozeno vstoupilo z dávných dob do současnosti.

Velmi nákladné byly šaty pro kněžnu, kterou hraje Jana Bernášková a kostým hraběte Davida Gránského. Kostýmy doplňuje 7 paruk - po 2 mají kněžna Jana Bernášková, hrabě Davida Gránského a také Jakub Prachař jednu pro čertovskou a jednu pro lidskou podobu. Jedna paruka stačila králi pekel, naopak Dominick Benedikt se obešel bez paruky, jen s napletenými barevnými prameny, všichni hlavní čerti pak mají na míru vyrobené rohy.

Inventář kostýmů a rekvizit zapůjčilo Barrandov Studio a.s. - Fundus - půjčovna kostýmů a rekvizit.

V pekle Čertovina se natáčela řada zvláštních a světelných efektů a také velké komparsní scény s čerty, které vesměs představovali "zaměstnanci" zábavního parku.

Nebezpečná byla scéna se zmijí, kdy se Sara Sandeva jako Hanička musela bosa pohybovat v blízkosti "hadího herce".

Kromě hada si ve filmu zahrálo 5 koní, velké množství domácích zvířat - slepice, kachna s housaty, ovce, kozy a ve scéně s kněžnou Janou Bernáškovou také 5 cvičených papoušků.

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!