55. MFF Karlovy Vary.Buďte rychle IN. Přijede i Johnny Depp

10.08.2021

KARLOVARSKÝ FESTIVAL OCENÍ DVOJNÁSOBNÉHO DRŽITELE OSCARA MICHAELA CAINEA

Hostem 55. ročníku MFF Karlovy Vary bude britský herec, držitel dvou Oscarů, Ev- ropské filmové ceny a více než čtyřiceti dalších ocenění, Sir Michael Caine. V rámci slavnostního zahájení letošního ročníku karlovarského festivalu převezme Michael Caine Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Během šesti desítek let trvající herecké kariéry vytvořil Michael Caine více než stovku rolí napříč filmovými a televizními žánry. Bohatost jeho filmografie je důkazem mimořádné he- recké rozmanitosti, schopnosti vcítit se do postav, které ztvárňuje. Ať jde o hrdiny dramatic- kých příběhů, např. Muž, který chtěl být králem (The Man Who Would Be King, 1975, režie: John Huston), Tichý hlas (Little Voice,1998, režie Mark Herman), stejně jako komedií jako je třeba Slečna Drsňák (Miss Congeniality, 2000, režie: Donald Petrie) i akčních snímků, mezi něž patří "batmanovská" trilogie Christophera Nolana Batman začíná (Batman Begins, 2005,) Temný rytíř (The Dark Knight, 2008), Temný rytíř povstal (The Dark Knight Rises, 2012) nebo akční špiónská parodie Kingsman:Tajná služba (Kingsman: The Secret Service, 2014, režie: Matthew Vaughn).

Za herecké mistrovství si vysloužil mnoho ocenění. Když v roce 1987 získal prvního Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Woodyho Allena Hana a její sestry (Hannah and Her Sisters), proměnil tím již čtvrtou nominaci na Cenu Akademie (předchozí získal za filmy Alfie, Slídil a Rita). V roce 2000 byl Oscarem oceněn podruhé, tentokráte za úlohu v adaptaci literárního bestselleru Johna Irvinga Pravidla moštárny (The Cider House Rules, režie: Lasse Hallström). Na Oscara byl nominován také v roce 2003 za hlavní roli v dramatu podle novely Grahama Greena Tichý Američan (The Quiet American, režie: Phillip Noyce).

Filmové verze mysteriózního dramatu Slídil (Sleuth) mu přinesly zajímavou příležitost. V roce 1972 v původní adaptaci známé divadelní hry vytvořil v režii Josepha L. Mankiewicze roli milence manželky úspěšného spisovatele a za svůj výkon byl nominován jak na zmíně- ného Oscara, tak na Zlatý Globus. V roce 2007 se pak v remaku pod režií Kennetha Bra- nagha sám objevuje v úloze cynického literáta.

Michel Caine je rovněž držitelem tří Zlatých Globů a dalších osmi nominací na tuto cenu. Všem postavám, které hraje, propůjčuje potřebnou empatii, nadhled, stejně jako základní hereckou devizu, jíž je požadavek, aby herec byl ve službě roli nikoliv naopak.

Jedinečným důkazem jeho vybroušeného hereckého projevu je úloha v hořké bilanční ko- medii Mládí (Youth, 2015) režiséra Paola Sorrentina. Za ztvárnění slavného hudebního skla- datele, který tváří v tvář osudu bilancuje vlastní životní prohry, byl Michael Caine oceněn Evropskou filmovou cenou pro nejlepšího herce. Současně obdržel také čestnou cenu EFA za celoživotní dílo. Snímek byl s velkým ohlasem promítán také na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, kde získal Cenu diváků deníku Právo, a na podzim roku 2015 se stal prvním titulem labelu KVIFF Distribution. V loňském roce vytvořil jednu z rolí ve filmu Petra Jákla Jan Žižka.

Michael Caine získal v roce 1992 Řád britského impéria, a v roce 2000 byl královnou Alž- bětou II. povýšen do rytířského stavu.

Na MFF Karlovy Vary Michael Caine osobně uvede komediální drama Best Sellers (2021), celovečerní režijní debut režisérky Liny Roesslerové, v němž ztvárnil mrzutého stárnoucího spisovatele, který se vydává na poslední literární turné.

CENU PREZIDENTA MFF KARLOVY VARY DOSTANE REŽISÉR JAN SVĚRÁK

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary, jíž karlovarský festival každoročně oceňuje do- mácí filmové tvůrce, převezme na slavnostním zakončení 55. ročníku MFF KV režisér, držitel Oscara JAN SVĚRÁK. Ve čtvrtek 26. 8. v 16 hodin také osobně uvede na slav- nostním představení v Městském divadle Karlovy Vary snímek JÍZDA, který získal na

Jan Svěrák
Jan Svěrák

30. ročníku MFF Karlovy Vary v roce 1995 Křišťálový Globus pro nejlepší film.

Jan Svěrák patří k mezinárodně nejúspěšnějším českým režisérům současnosti. Absolvent dokumentární režie na pražské FAMU upoutal již svým studentským mystifikačním doku- mentem Ropáci, za nějž získal v roce 1988 studentského Oscara.

Od celovečerního hraného debutu Obecná škola (1991) spolupracuje se svým otcem, sce- náristou a hercem Zdeňkem Svěrákem, a díky tomuto mimořádnému autorskému propojení vznikly jeho zásadní snímky. Již Obecná škola vynesla Janu Svěrákovi nominaci na Oscara,

za akční fantasy Akumulátor 1 (1994) si z MFF v Benátkách v roce 1994 odvezl Cenu týdne kritiky. Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film pak obdržel za tragikomedii Kolja (1996).

Film získal i desítky dalších mezinárodních ocenění, mezi nimi Zlatý Globus. Válečným pří- během Tmavomodrý svět (2001) Jan a Zdeněk Svěrákové složili hold českým pilotům, kteří v průběhu 2. světové války bojovali ve službách britských RAF. V roce 2004 natočil spo- lečně s Martinem Dostálem celovečerní dokument o svém otci Zdeňku Svěrákovi Tatínek.

V roce 2007 vznikl opět podle scénáře Zdeňka Svěráka film Vratné lahve. Působivý příběh učitele v důchodu, který se nehodlá vzdát svých snů, se stal divácky nejúspěšnější filmem roku, v kinech ho vidělo více než 1 200 000 diváků. Film rovněž získal Cenu diváků na Me- zinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. V tomto roce se rovněž poprvé producentsky podepsal pod jiný než vlastní film. Tajnosti, které režírovala Alice Nellis, získaly Českého lva pro nejlepší domácí snímek roku.

V roce 2010 se v hlavní soutěži MFF Karlovy Vary představila Svěrákova fantazijní hříčka Kuky se vrací, kombinující prvky hraného a loutkového filmu. Film získal Zvláštní cenu po- roty MFF KV.

Na tradici filmové pohádky navázal snímkem Tři bratři (2014), opět podle scénáře svého otce. Film Po strništi bos (2017), který dějově předchází úspěšné Obecné škole, je poetic- kým návratem do dětství na pozadí válečných událostí a je dalším důkazem souznění, které prostupuje společnou tvorbou Jana a Zdeňka Svěrákových.

V roce 2019 vydal román Bohemia. V současné době Jan Svěrák dokončuje film Betlémské světlo, k němuž napsal scénář podle povídek svého otce.

Jan Svěrák je rovněž autorem jedné z nejúspěšnějších znělek MFF Karlovy Vary. Černobílý minipříběh z roku 1997 odkazuje k poetice tradičních hororových filmů.

Karel OCH, Kryštof Mucha, Jiří Bartoška
Karel OCH, Kryštof Mucha, Jiří Bartoška

55. ROČNÍK MFF KARLOVY VARY VZDÁ POCTU JOHNNYMU DEPPOVI

Festival přivítá slavného herce, jehož kariéra nezapomenutelně obohatila světový film.

MFF Karlovy Vary navštíví americký herec, producent a hudebník Johnny Depp. Festival připomene nesmazatelnou stopu, kterou zanechal v dějinách filmu posledních dekád. Jeho bohatá kariéra byla po právu ověnčena třemi oscarovými nominacemi, Zlatým glóbem, Ce- nou Screen Actors Guild pro nejlepšího herce, ale i čtrnácti vítězstvími v People's Choice Award udílené filmovými fanoušky a nespočtem dalších cen a nominací na ně. Z Deppovy stále se rozrůstající filmografie festival vybral dva jím produkované snímky: dokument Hrnec zlaťáků: Pár drinků s Shanem MacGowanem (2020) a drama Minamata (2020), v němž na- víc ztvárnil hlavní roli.

Na velkém plátně debutoval v atmosférickém hororu Noční můra v Elm Street (1984). Od

počátku Deppovy kariéry to byly jeho nezaměnitelné výkony, které řadě filmů pomohly získat

kultovní status,

jmenujme snímky Co žere Gilberta Grapea (1993), Arizona

Dream (1993),

Mrtvý muž

(1995), Krycí

jméno Donnie Brasco (1997) nebo Strach a hnus v Las Ve- gas (1998). V téže době také započal dlouho- letou spolupráci s režisérem Ti- mem Burtonem, který ho obsadil

do Střihorukého Edwarda (1990) či Ospalé díry (1999).


Johnny Depp se rychle zařadil mezi celosvětově nejžádanější herecké osobnosti. Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly (2003) mu vynesli první nominaci na Oscara, další dvě násle- dovaly za Hledání Země Nezemě a Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street (2007), když mu druhý jmenovaný vynesl i Cenu Screen Actors Guild pro nejlepšího herce.

Neméně důležitá kapitola Deppovy kariéry začala v roce 2011, kdy poprvé okusil úlohu fil- mového producenta. Hugo a jeho velký objev (2011) režírovaný Martinem Scorsesem získal 11 oscarových nominací a vysloužil si chválu kritiků. V dalších letech produkoval snímky Temné stíny (2012), Mortdecai: Grandiózní případ (2015) a Minamata (2020), ve všech zá- roveň ztvárnil hlavní role.

"Jsme nesmírně poctěni, že festival navštíví ikona současného filmu," dodává prezident fes- tivalu Jiří Bartoška. "Johnnyho Deppa obdivujeme dlouhodobě, bude nám proto ctí jej přiví- tat v Karlových Varech."

Kryštof Mucha
Kryštof Mucha

DO KINA JEN S PÁSKOU! BUĎTE RYCHLE IN

Letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční za respekto- vání všech hygienicko-protiepidemických opatření, která budou v době jeho konání v plat- nosti.

Motem festivalu je: Do kina jen s páskou.

Pro vstup do kinosálů a festivalových prostorů bude vyžadována platná unikátní covid-safe kontrolní páska potvrzující bezinfekčnost návštěvníka. Ta se jistě stane nejen průkazem bezpečnosti, ale také sympatickým doplňkem. S páskou prostě budete IN.

Unikátní kontrolní pásku dostanou návštěvníci na základě platného certifikátu EU COVID- 19 s QR kódem. Certifikát EU COVID-19 získáte po splnění jedné z následujících podmí- nek:

  • dva týdny po ukončeném očkování
  • potvrzením o prodělání nemoci COVID-19 před méně než 180 dny vydaným certifi- kovaným pracovištěm
  • potvrzením o platném PCR nebo antigenním testu provedeném certifikovaným pra- covištěm.

Nejrychleji se prokážete, pokud máte staženu aplikaci "Tečka", v níž se přehledně zobrazí všechny potřebné údaje. Pokud máte tištěný doklad, je třeba mít ho při sobě. Zároveň je třeba doložit svou totožnost platným dokladem.

Kontrolní pásky je možné získat buď na stanovištích Covid Control Teamu, která budou umístěna u akreditačních center u hotelů Thermal a Pupp nebo od mobilních Covid Control Teamů. Mobilní týmy budou označené bílou reflexní vestou s CCT grafikou.

Kontrolní pásku obdrží každý návštěvník přímo na ruku. Není možné pásku vyzvednout a předat dalším návštěvníkům. Pro bezproblémový pohyb na festivalu se doporučuje vyzved- nout si pásku včas.

Kontrolní páska bude mít barevně odlišené verze s platností na celou dobu festivalu nebo s časovým označením, shodným s platností předloženého certifikátu - z provozních důvodů bude platnost pásky odpovídat poslednímu celému dni platnosti certifikátu.

Pro všechna festivalová filmová představení a pohyb ve vnitřních prostorech festivalu platí obecné podmínky návštěvy kulturního zařízení - je tedy nutné mít po celou dobu pro- jekce zakryté dýchací cesty respirátorem typ FFP 2/ KN95/N95 nebo nanorouškou.

Jiří Bartoška
Jiří Bartoška
htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!