Vojtěch Dyk natočil videoklip ke skladbě Šumavský otčenáš

22.12.2021

Hudební pocta přírodě vychází symbolicky přesně v čase slunovratu

Zpěvák Vojtěch Dyk vydává v úterý 21. prosince 2021 videoklip ke skladbě Šumavský otčenáš, u níž je zároveň autorem hudby a textu. Meditativní vyznání přírodě, kráse a vzájemnému porozumění označuje autor a zpěvák za píseň Nás všech.

"Někdy člověk udělá píseň a vlastně ne svojí zásluhou. Šumavský otčenáš není moje píseň, je to píseň Nás všech, všichni v sobě máme přírodu, všichni v sobě máme svoji vlastní píseň. Všichni v sobě máme láskyplnej pocit sounáležitosti k bližnímu i k něčemu vyššímu, co nás lidi přesahuje. Někdy si ten pocit zaneseme bahnem informací, bahnem nepochopení nebo se prostě jen sami od sebe vzdálíme. Někdy tak daleko, že vlastní píseň ani neslyšíme. Ale ona stále zní," říká Vojtěch Dyk.

Pro start videoklipu zvolil symbolické datum vzdálené všem marketingovým kalkulům.

"Jaké jiné datum a čas vybrat pro tuhle píseň než 21. 12. 2021 ve 20:21? Přesně ten den je zimní slunovrat, to jest návrat Slunce, návrat k tradici, návrat k hodnotám světelným. Navíc Luna bude ten den v Raku, což by mělo způsobit, že budeme všichni vnímavější, citlivější, schopni naslouchání. Tak snad," věří zpěvák v porozumění svých posluchačů.

Videoklip režíroval Petr Krejčí, autor dvou mimořádných dokumentárních sérií Krajinou domova, které uvedla Česká televize a které kritika označila za první domácí projekt, kvalitou srovnatelný s podobnými typy pořadů z produkce BBC nebo National Geografic. Scenárista a režisér Petr Krejčí spolupracoval s Vojtěchem Dykem již na svém projektu Barokní srdce Evropy. "Petr nás s mou ženou vzal na orchidejovou stráň a tam nám mezi řečí nabídl, abychom mu natočili komentář k Baroku. A my byli tak okouzlený krásou a vůní těch květin, že jsme prostě řekli ano, aniž jsme věděli, co nás čeká. Teď už to vím. Čekala nás barokní architektonická nádhera v podobě tohohle skvostnýho dokumentu," vzpomíná Vojtěch Dyk.

A režisér a jeho tým také při natáčení klipu připravili pro Vojtěcha Dyka jednu novou zkušenost.

"Chtěl bych touto cestou moc poděkovat režisérovi Petrovi Krejčímu, že mi původně řekl, že polezu pouze na malý balvánek uprostřed lesa a neřekl mi, že ten balvánek bude ve skutečnosti skála. Takhle jsem asi až 5 metrů pod vrcholem zjistil, že bych měl, jako absolutní nelezec, mít tak trochu strach. Pozdě. Strach se nekonal. Jen obrovská úleva a vděk. Petře, děkuju Ti za vše," vzkazuje zpěvák režisérovi klipu ke skladbě Šumavský otčenáš. Velikost balvánku mohou diváci docenit při zhlédnutí videoklipu v závěrečných záběrech.

Šumavský otčenáš

Hudba a text: Vojtěch Dyk

Interpret: Vojtěch Dyk

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky