Tvůrci Vlastníků dotočili novou komedii MIMOŘÁDNÁ UDÁLOST

08.07.2021

Na začátku července skončilo natáčení komedie Mimořádná událost v režii Jiřího Havelky a producenta Marka Jeníčka, kteří jsou podepsáni rovněž pod diváckou oceňovanou komedií Vlastníci (2019), na kterou přišlo do kin přes 320 000 diváků. Režisér a scenárista Jiří Havelka vzkazuje divákům, zda se do kin opravdu můžou těšit na Mimořádnou událost: "Názvem si nadbíháme, ale samozřejmě doufám, že ano, že to bude pro diváky mimořádný zážitek v mnoha ohledech."


Příběh hrdinů filmu se odehrává během jednoho letního dne a začíná na malém vlakovém nádraží, které opouští lokálka s několika různorodými pasažéry. Zábavný ponor do mezilidských a partnerských vztahů byl inspirován skutečnou událostí. Jiří Havelka, autor námětu a spoluautor scénáře, o tématu a odpozorovaných autentických situacích z reálného života, prozradil: "Autobiografické momenty zde nejsou, nebyl jsem v tom vlaku, když se to stalo. Čerpal jsem ze zprávy, která proletěla českým veřejným prostorem více než před rokem, a částečně z veřejně dostupné zprávy drážní inspekce šetřící tuto mimořádnou událost. Vlak jel Českomoravskou vrchovinou a zastavil, protože měl poruchu s brzdami, strojvůdce vystoupil, odvzdušnil brzdy a ono se mu to samo rozjelo zpátky vinou gravitace. Ten vlak jel, zcela neřízen, ale zase v protikopci zastavil, takže se nic nestalo, trvalo to čtrnáct minut a my o tom natočili celovečerní film."

Jiří Havelka při psaní scénáře nemyslel na konkrétní herecké předobrazy postav. Casting probíhal pečlivě a dlouho. Nakonec ústřední manželskou dvojici Romany a Romana ztvárnili Jana Plodková a Igor Chmela, kteří se na filmovém plátně poprvé spolu potkávají jako pár v lehce vyhroceném vztahu dvou manželů nucených si vyrazit vláčkem na víkendový pobyt na rodinné chatě. Jejich výběr Jiří Havelka okomentoval: "Igor Chmela plně naplňuje představu dospělého, který nikdy nedospěl a Jana velmi dobře zase postavu alkoholičky, které se zvyšuje míra alkoholu v krvi během jízdy vlakem." Jana Plodková svého partnera charakterizovala jako velmi pečujícího, starostlivého muže, idealistu, který svou partnerku vnímá jako mnohem krásnější, než ve skutečnosti je. Igor Chmela vtipně dovysvětlil: "S Janou se hraje fantasticky, ona hraje tak přesvědčivě, že bych s ní nechtěl žít."

Zajímavostí je, že většina natáčení probíhala lineárně - chronologicky v ateliéru, což si Jiří Havelka pochvaloval z důvodu soustředění na hereckou akci, kompaktnosti času a vývoje postav: "Z výsledku je to cítit, kdy se točí scény za sebou, scény předchozí a navazující. Scénář filmu je na tomto postaven, na jakémsi tahu." Hlavní protagonisté byli nadšeni scénářem, Jana Plodková o scénáři řekla: "Scénář je strašně zábavný a hlavně je chytrý. S Jiřím Havelkou se znám dlouho, protože jsme spolu zkoušeli jedno představení v HaDivadle, znám Vosto5 a tento humor je mi velmi blízký a to vše v tom scénáři je. Zároveň mě překvapilo, že všechny situace jsou podle reálné události, což je dost neuvěřitelné, protože tomu jsem opravdu zpočátku nevěřila. Přijmutí mé role, o tom nebylo pochyb." Igor Chmela ještě doplnil:"Scénář je výborně napsán jako absurdní komedie, má jemné náznaky parodie. Je postaven na základě trošku legrační události, která sice vypadala tragicky, ale nakonec se v podstatě vůbec nic nestalo."V dalších rolích uvidíte Jaroslava Plesla či Jenovéfu Bokovou v roli mladé maminky Kamily, která divákům pověděla, že ji vyhovuje týmová a tvůrčí práce v tomto štábu: "Vždy mám ráda, když se před projektem hodně zkouší a tady jsme měli hodně zkoušek, dost se na tom pracovalo. Jiří je typ režiséra, který je otevřený i vašemu názoru, což je hodně příjemné. A na jeho tvorbě mě baví mix humoru a intelektu."

Film Mimořádná událost bude mít premiéru v roce 2022 a do našich kin jej uvede distribuční společnost CinemArt. Producentem filmu je Elekta Prague - Marek Jeníček, v koprodukci s Českou televizí - kreativní producent Jaroslav Sedláček a společností CinemArt. Film vznikl za podpory Státního fondu kinematografie.

Synopse:

Malebnou českou krajinou projíždí motoráček. Lidé uvnitř sedí, švitoří, nebo naopak mlčí, pokukují z oken nebo pospávají. Vlak se náhle porouchá a strojvůdce Miloš musí vystoupit z vlaku, aby poruchu napravil. Vlak stojící v mírném spádu se však samovolně rozjede zpět do výchozí stanice a vyděšenému Milošovi nezbývá než se poklusem vydat za ním. Cestující ocení, že zase jedou, ale záhy si uvědomí, že špatným směrem. Hlasitě protestují a dožadují se informací. Kabina strojvedoucího je neprodyšně uzavřená a nikdo se zpoza dveří neozývá. Mezi cestujícími se šíří první ataky paniky - že by to byl únos, pomsta nebo naprosté selhání systému? Kontakt s okolím prostřednictvím mobilních telefonů selhává a nepomáhá ani zoufalý křik z oken. Cestující za pomocí brutálních prostředků a myslivcovy pušky otevřou dveře obou kabin strojvůdce, ale dosáhnou pouze potvrzení svých nejhorších očekávání, a to - že motoráček nikdo neřídí...

Režie: Jiří Havelka

Scénář: Jiří Havelka, David Dvořák

Námět: Jiří Havelka

Kamera: Martin Štěpánek

Střih: Darina Štěpánková

Zvuk: Jakub Čech

Hrají: Jana Plodková, Igor Chmela, Jenovéfa Boková, Jaroslav Plesl, Alois Švehlík, Ctirad Götz, Tereza Marečková, Václav Kopta, Marie Ludvíková, Robert Mikluš, Fedir Kis, Daniel Horečný, Milan Koritjak, Beáta Mikušová, Oliver Vyskočil, Václav Vašák, Magdalena Sidonová, Agáta Červinková

Producent: Elekta Prague - Marek Jeníček

Koproducent: Česká televize - kreativní producent Jaroslav Sedláček

Žánr: komedie

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!