Strhující výkon Jana Přeučila v představení Gogolových Bláznových zápisků

24.08.2021

Foto: Jaroslav Hauer

"Je to taková moje radost, mám rád mladé lidi, rád s nimi diskutuji a mám radost, když se objeví některé výrazné talenty. A vím, že tak herecká profese nezanikne a bude pokračovat dál. Těší mně, a vždy to tak za dobu mé kantorské éry bylo, že mně studenti berou více než jako profesora, jako staršího a zkušenějšího kolegu," doplnil Jan Přeučil.

V únoru příštího roku oslaví Jan Přeučil neuvěřitelné 85. narozeniny. V souvislosti s tím vzniká aktuálně několik projektů, které tohoto výjimečného umělce představí v mnohém tak, jak jej široká veřejnost nejspíš nezná. Energií ani fyzickou kondicí herec, dabér, rétor a kantor na svůj věk rozhodně nevypadá. A to, co předvádí na jevišti, je jedním slovem strhující!

V pražském Divadle Na zábradlí se konalo natáčení fascinujícího představení Gogolových Bláznových zápisků. Ty Jan Přeučil pod režijním nastudováním Jaroslava Gillara hraje s přestávkou už přes padesát let. Nyní ve svých čtyřiaosmdesáti stále dokazuje, jak je geniální a jak mistrnou, hereckou práci odvádí.

"Viděla jsem už hodně, tuhle hru znám i v podání slavného ruského herce Olega Tabakova, ale to, co předvádí Jan Přeučil, je fantastické. To není na jednu, ale hned na pět Thálií. Škoda, že ji stále nedostal...," prozradila spisovatelka a bývalá novinářka Marie Formáčková.

Strhujícím výkonem Jana Přeučila byl v dobrém slova smyslu šokován i syn Jana Wericha, Jiří Werich Petrášek, který přišel se svou manželkou Danou.

"My nemáme slov. To bylo něco tak úžasného, krásného a obdivuhodného. Vždyť Honza, který je naším kamarádem, tímto popírá všechny zákonitosti o stáří a věku. Tohle já bych nezvládl v takovém fyzickém a mentálním vypětí ani v nejmenším. Má náš obrovský obdiv," svěřili se manželé.

Představení bylo natáčeno primárně pro filmový dokument pod názvem Jan Přeučil - Vzpomínám si..., který od loňska vzniká pod režijním vedením Artura Kaisera.

"S námětem přišli René Kekely a Jaroslav Hauer a já jsem šťastný, že mně oslovili ke spolupráci. Ona totiž spolupráce s Mistrem Přeučilem je jedna velká radost, pohoda, skvělá nálada. A obdivuji i s mým týmem tu paměť, kterou Honza má, na co vše a do detailu si vzpomíná. Jeho Bláznovy zápisky byly dnes znovu důkazem toho, že "Přeučka" je geniální herec," podotkl režisér.

Současně s tím vzniká také životopisná velkoformátová kniha Deset klobouků Jana Přeučila, která vyjde u nakladatelství AOS Publishing Pavla Mészárose. "Bude plná fotografií, výstřižků, zážitků a poznatků Jana Přeučila. I když nad tím už tři čtvrtě roku s Jaroslavem a Reném sedíme a skládáme, je to krásná práce a ten výsledek bude stát jistě za to. Čtenáři se dozvědí věci, které o tomto fenomenálním herci a slavném nositeli klobouků ani netuší...," podotkl spisovatel a nakladatel Mészáros.

Součástí projektů vztahujících se k blížícímu se Přeučilovu jubileu, má být také netradiční talk show, která by měla jezdit za diváky po vlastech českých, moravských i slovenských. Právě tam také Přeučil jako kantor působí na Vysoké herecké škole v Bánské Bystrici, a kam nejméně jednou měsíčně i ve svém věku jezdí vlakem.

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!