Sólistou Vídeňské státní opery je Adam Plachetka už sedm let

25.05.2017

Mozart je Adamovi Plachetkovi souzený i letos

Basbarytonista Adam Plachetka (32) pravidelně vystupuje v nejprestižnějších operních a koncertních domech světa. 11. a 12. května 2017 vystoupil se Symfonickým orchestrem a sborem Bavorského rozhlasu pod taktovkou Marisse Jansonse a se sopranistkou Geniou Kühmeier, mezzosopranistkou Elisabeth Kulman, tenoristou Markem Padmorem a s basbarytonistou Thomasem Quasthoffem v nádherném Herkulově sále v mnichovské Rezidenci královského rodu Wittelsbachů. Na programu bylo vedle skladby Ein Überlebender aus Warschau rakouského skladatele Arnolda Schönberga Mozartovo Requiem, které Plachetka zpíval ve své dechberoucí pěvecké kariéře poprvé. To si pak zopakoval i 13. května v Kongresovém sále v Augsburgu.

Stálým sólistou Vídeňské státní opery je Adam Plachetka už sedm let. Je jediným dohledaným pěvcem, který během jedné sezóny v tomto prestižním operním domě vystoupil v hlavní roli hned ve třech Mozartových operách - Don Giovanni, Figarova svatba a Così fan tutte.

A právě v roli Figara ve Figarově svatbě, která se krátce po své premiéře ve Vídni roku 1786 stala v Praze takovým hitem, že si lidé její melodie zpívali a pískali na ulicích, se 29. května letošního roku v pražském Stavovském divadle představí po sté. Na jevišti tohoto divadla si roli panského sluhy a vtipálka zahrál a zazpíval úplně poprvé ve své kariéře 9. zaří 2007. Vedle pražského Národního divadla a Vídeňské státní opery si titulní roli v této Mozartově komické opeře zazpíval podvakrát i na slavném salzburském festivalu a v operních domech v Montpellier, Glyndebourne, Chicagu, Houstonu a Mnichově. "V Praze to bude mé rozloučení s touto rolí, protože ve světě ve Figarově svatbě zpívám už stále častěji roli nenapravitelného sukničkáře hraběte Almavivy. A to navzdory tomu, že si Figara v prosinci zazpívám ještě šestkrát v newyorské Metropolitní opeře. Jako hrabě Almaviva se pak v září čtyřikrát představím ve Vídeňské státní opeře", upřesňuje Adam Plachetka. "Jen mne mrzí, že si v této Figarce, kterou má Národní divadlo v režii Josefa Průdka v repetoáru už patnáct let, neobjeví po mém boku v pro mne jubilejním představení, tak jako mnohokrát předtím, má manželka Kateřina Kněžíková".

Loňský 12. ročník Hudebního festivalu Znojmo věnovali jeho pořadatelé 260. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta. Proto stěžejním festivalovým dílem přehlídky bylo uvedení Mozartovy opery Don Giovanni, ve kterém si Adam Plachetka zahrál a zazpíval hlavní roli. Publikum slyšelo tuto nejslavnější Mozartovu operu v podání Czech Ensemble Baroque Orchestra & Choir pod taktovkou Romana Válka. Režiséry představení byli Francouzi Constance Larrieu, jež sama hraje na barokní housle, a divadelní režisér Didier Girauldon. Roli Komtura přijala britská operní hvězda Richard Wiegold, jako Donna Elvíra se představila Kateřina Kněžíková. Toto představení natáčela Česká televize, která záznam odvysílá na ČT Art 12. června 2017 ve 20,20 hod. A Adam Plachetka se k titulní roli v této Mozartově opeře znovu vrátí letos v září čtyřikrát ve Vídni.

Jedním z vrcholů vpravdě mozartovského roku Adama Plachetky pak budou dvě červencová koncertní provedení Mozartovy opery La clemenzo di Tito v Baden Badenu, během kterých se Plachetka potká se svým přítelem, mexickým tenoristou Rolandem Villazónem. A pochopitelně jeho Mozartovské gala, kterým zakončí 11. listopadu 2017 v libereckém Divadle F. X. Šaldy Mezinárodní hudební festival Lípa Musica.

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!