Schindlerův seznam slaví čtvrtstoletí a vrací se do kin

16.01.2019

Před dvaceti pěti lety vznikl Schindlerův seznam, jeden z nejzásadnějších filmů všech dob. U příležitosti tohoto výročí se znovu vrací do kin, doplněný předmluvou režiséra Stevena Spielberga. Český distributor, CinemArt, spojil znovuuvedení Schindl

Před dvaceti pěti lety vznikl Schindlerův seznam, jeden z nejzásadnějších filmů všech dob. U příležitosti tohoto výročí se znovu vrací do kin, doplněný předmluvou režiséra Stevena Spielberga. Český distributor, CinemArt, spojil znovuuvedení Schindlerova seznamu s Mezinárodním dnem obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna. Většina multikin a zhruba osmdesátka jednosálových kin, která tuto speciální projekci nabídnou v programu, naplánovala promítání právě na tento termín. "Když byl film prvně uveden do kin, chtěl jsem, aby diváci nahlédli tuto temnou kapitolu dějin prostřednictvím velmi neobvyklého hrdiny, Oskara Schindlera," říká režisér a dodává: "Znovu se ocitáme v době, kdy je potřeba o té strašlivé historii mluvit a přemýšlet."

erova seznamu s Mezinárodním dnem obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna. Většina multikin a zhruba osmdesátka jednosálových kin, která tuto speciální projekci nabídnou v programu, naplánovala promítání právě na tento termín. "Když byl film prvně uveden do kin, chtěl jsem, aby diváci nahlédli tuto temnou kapitolu dějin prostřednictvím velmi neobvyklého hrdiny, Oskara Schindlera," říká režisér a dodává: "Znovu se ocitáme v době, kdy je potřeba o té strašlivé historii mluvit a přemýšlet."

Schindlerův seznam je hluboce šokující, nemilosrdné drama o noční můře naší civilizace - holocaustu. Příběh podle skutečných událostí líčí osudy poněkud bezskrupulózního byznysmena Oskara Schindlera, který nejprve na válce velmi zbohatl, aby na jejím sklonku obětoval veškeré své jmění pro záchranu 1100 lidských životů. Polský Krakov 1939. Židovská obec je vystavována stále se zvyšujícímu tlaku ze strany nacistů. Do této vřavy vstupuje neúspěšný obchodník Oskar Schindler, člen nacistické strany, velký svůdník a muž, který cítí, že by na válečném utrpení mohl hodně vydělat. Levná pracovní síla v židovském ghettu zajišťuje jeho továrně na smaltované nádobí obrovské zisky. Jenže Třetí říše má s jeho zaměstnanci úplně jiné úmysly, v dobytčácích je chce poslat na věčnost, do Osvětimi. Sám Schindler možná netušil, kdy v těchto nelidských opatřeních přestal vnímat ohrožení svého podnikání, a kdy začal o "své" židy bojovat kvůli vlastnímu svědomí.

Film Stevena Spielberga je stěžejní dílo světové kinematografie a držitel sedmi Oscarů, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii.

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!