Řádí jako tajfun

10.07.2018

Divadlo Radka Brzobohatého uvedlo v české premiéře situační komedii anglického dramatika Robina Hawdona Řádí jako tajfun. Zběsilá komedie plná zvratů byla inspirovaná vztahem Liz Taylor - Richard Burton. Hawdon se pokusil vyrovnat svému vzoru G. Feydeauovi, autoru světově proslulé hry Brouk v hlavě a zdařilo se mu to nadmíru.

Slavná herecká dvojice Rachel a John Dudleyovi mají manželství plné hysterických scén, rozchodů a návratů. Nezávisle na sobě a samozřejmě bez vědomí toho druhého se oba, se svými novými milenci, vydají strávit příjemný víkend ve venkovském hotýlku, kam kdysi jezdili spolu. Francouzský hoteliér Pierre Laroche, jehož angličtina vyvolává smích, který už párkrát nájezd manželů Dudleyových zažil, se rozhodne udělat cokoli, aby se ti dva nepotkali a tentokrát k žádnému výbuchu nedošlo. Do hotelu má totiž přijet kritik ze samotných Timesů, Pierrova životní šance. Frašku má dynamické tempo. Hosté jsou zamknutí v pokojích, na toaletách, jsou na zahradě nebo v restauraci. Je zde množství srážek herců, polití, pádů téměř akrobatických, možná v úvodu až moc. Hrozící odhalení hasí nemožný personál hotelu kbelíkem plným ledu, takže půl osazenstva hotelu se neustále převléká, až nemá, co na sebe. Hoteliér Pierre vydává Johna Dudleyho za popeláře, Racheliina milence, za nerudného novináře. Pravý novinář z Timesů považuje číšníka Gastona za francouzského šlechtice. Pierre si nakonec vymyslí, že se slaví svátek se patrona šílenců, a proto je všechno vzhůru nohama. Závěrem se Rachel a John stejně setkají, k hoteliérovu údivu se nepoperou jako obvykle, ale jak to dopadne se dozvíte v divadle, to už nebudeme prozrazovat.

Titulní roli hoteliéra přesvědčivě ztvárnil Ernesto Čekan, slavné filmové hvězdy jsou v podání Miroslava Hraběte a Charlotte Doubravové rovněž vynikající. Výborný je nestárnoucí Karel Hábl jako číšník Gaston. Nechce se ani věřit, že je to už 45 let od absolventského představení hry Pavla Kohouta Dvanáct. V jeho ročníku na DAMU byly Iva Janžurová, Marie Drahokoupilová, Václav Mareš Jana Smrčková, Michael Junášek a další. Roli Gastona alternuje Antonín Hardt, na premiéře hrál K. Hábl. Milan Enčev naprosto přesně vystihl ruského oligarchu včetně řeči. Divadelní hvězda Rachel Kateřiny Peřinové je dobrým kontrastem k filmové hollywoodské hvězdě. Mladičký Jindřich Žampa zvládl roli syna hoteliéra. Režisér Lukáš Burian se objevil ke konci v roli novináře. Všichni hrají s chutí a hru si užívají.

Hru, v originále Volcanic Eruptions, přeložil Martin Fahrner, vkusně a vtipně nastudoval režisér Lukáš Burian. Hrálo se na scéně Šárky Urbanovské v nápaditých kostýmech Šárky Urbanovské a Lucie Horejtové.

Hudba Zdenka Urbanovského nevtíravě podkresluje hru.

Robin Hawdon začínal jako herec, v roce 1980 skončil s hraním a soustředil se na psaní.

Byl také ředitelem Theatre Royal Bath. Z dvacítky jeho her u nás několik souborů včetně amatérských uvádělo světoznámou Dokonalou svatbu, která od své premiéry v roce 1994 obletěla jeviště celého světa. 

Hra Řádí jako tajfun patří k jeho posledním hrám. Hawdon napsal i několik románů a knížku pro děti.

Jaromír a Věra Hamplovi         

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!