První premiérou nové sezony v Divadle Na zábradlí jsou Krátké rozhovory s odpornými muži

14.10.2019

Divadlo Na zábradlí uvede 18. a 19. října v české premiéře autorskou adaptaci povídkového cyklu Davida Fostera Wallace Krátké rozhovory s odpornými muži. Inscenace režijního tandemu Kristýna Jankovcová a Adam Svozil, který na zdejší scéně debutoval v roce 2017 titulem Dánská občanská válka 2018-2024, se hemží lidmi zasaženými úzkostí, nejistotou a osamoceností. I přesto jde o dílo plné ironie a černého humoru.

Inscenace Krátké rozhovory s odpornými muži odhaluje netušené vnitřní světy účastníků zážitkového kurzu bioexperenciální terapie v podání Dity Kaplanové, Václava Vašáka, Barbory Bočkové, Štěpána Lustyka a Vojtěcha Vodochodského. Na strastiplné duchovní cestě své klienty provází Terapeut - Miloslav König, jeho záhadnou protiváhou je pak Jiří Černý v roli cynického údržbáře. Kromě témat mentálního zdraví, sexuality a genderu se inscenace zabývá různými aspekty psychoterapeutického myšlení a jazyka. Nápaditou scénografii znázorňující jak rekreační středisko, tak imaginativní mentální prostory jednotlivých účastníků připravil Petr Vítek. Kostýmy inspirované outdoorovou módou nejednoho z Čechů navrhnul Ján Tereba.

Autor románů, povídek a esejů, profesor angličtiny a tvůrčího psaní David Foster Wallace, "cobainovský James Joyce devadesátek", patří především díky románu Nekonečný žert k nejvýraznějším hlasům americké literatury. Čím Kristýnu Jankovcovou a Adama Svozila oslovila jeho povídková kniha Krátké rozhovory s odpornými muži? "Žijeme v době zvýšeného zájmu o mentální zdraví a terapeutické přístupy jsou stále častěji aplikovány v soukromé i veřejné sféře. Právě proto bylo zajímavé podívat se, v čem ten terapeutický jazyk nebo obecněji diskurz, který v díle (i naší kultuře) převládá, vlastně spočívá. Jaký má vliv na způsob, jakým nahlížíme sebe sami i svět okolo nás? Vede větší sebereflexe opravdu k většímu sebepoznání? Vede komunikace vždy k lepšímu porozumění? Jaké jsou předpoklady empatie? Právě proto kniha přesahuje svůj dobový kontext a má co říct k dnešku."

Předprodej vstupenek v pokladně Divadla Na zábradlí nebo on-line na www.nazabradli.cz

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky