Je to přesně 20 let, kdy se do hereckého nebe odebrala televizní legenda, která vychovala miliony dětí u obrazovek Štěpánka Haničincová

27.10.2019

Jan Přeučil vzpomíná: Je to 20 let co odešla moje Štěpánka.

Co mají společného jeho dvě osudové ženy?

V neděli (27.10.) je to přesně 20 let, kdy se do hereckého nebe odebrala televizní legenda, která vychovala miliony dětí u obrazovek Štěpánka Haničincová. Na svou bývalou manželku "Štěpku", jak jí také často říkával, vzpomíná herec Jan Přeučil. Prozradil, jak na ni i po tolika letech myslí a co má jeho současná žena Eva Hrušková všechno s tou, která ho opustila velmi tragicky, společného, a s čím se taky odmítla smířit.

"Řada lidí vzpomíná že s ní prožili nádherné období. Já jsem to štěstí měl taky. Bylo to krásných 30 let, co jsme spolu byli a nikdy na ni nezapomenu. Denně si na ni vzpomenu, zvláště, když hrajeme s mou paní Evinkou divadlo pro děti. Tyto dvě úžasné, mé dámy, mají totiž mnohé společné," přiznal herec, dabér a profesor herectví a rétoriky.

Poskytl také unikátní fotografie ze soukromého alba. Na nich je zachycena třeba svatba se Štěpánkou, společná herecká práce i některé její pracovní věci.

"Štěpánka byla pro mnohé generace jakási televizní maminka. Ovlivnila řadu lidí, dětí a měla neuvěřitelnou a zvláštní sílu jako moderátorka, konferenciérka. Vyzařovala z ní láska k dětským divákům, proto ji taky tolik milovali, uměla porozumět dětem a její loutky Čertík Bertík, Kačenka, se staly nesmrtelnými," zavzpomínal s chvějícím se hlasem její manžel Jan Přeučil.

"Ona byla neuvěřitelná a tak laskavá, jako byla na obrazovce, byla i v soukromí. Často zůstávala v televizní redakci i dlouho do večera a odepisovala osobně na ty stovky a stovky dopisů, které jí malí i velcí diváci posílali. Neuvěřitelné, jak byla populární a oblíbená. Dodnes se setkávám s lidmi, kteří mi říkají: "Štěpánka, to bylo mé dětství, já jsem s ní vyrůstal. Je to milé a člověka to pohladí po duši," svěřil se Přeučil.

Ten byl také bohužel ten, kdo svou milovanou ženu našel 27. října 1999 večer v jejich Vinohradském bytě bez známek života. Štěpánka Haničincová tehdy nešťastně upadla hlavou na topení.. a už jí nebylo pomoci. V bytě v tu dobu byla sama. Pro Jana Přeučila, který se vracel z divadla, to byl obrovský šok, zvláště poté, co s ní před tím zažíval poněkud smutné chvilky. Štěpánka Haničincová se totiž uzavřela do vlastního světa poté, co už neměla práci a ztratila smysl života.

"Poprvé ji vyhodili z televize komunisti, protože její dcera Saša si vzala chartistu a kvůli tomu měla ona, ale i já velké problémy. Pak ji po revoluci z televize sice oslovili, aby se vrátila, jenomže byly dvě věci, které jí to znemožnily: Za prvé to tempo rytmu, jakým se to pak v televizi dělalo, a za druhé - oni ji řekli, že by už nebyla ta kamarádka dětí Štěpánka, ale jakási ´babička Štěpánka´. To ona však, bohužel, odmítala. Těžce nesla stárnutí a nechtěla být pro někoho televizní babička. Odmítla to a tím pádem se už na obrazovku nevrátila. Bohužel deprese a démon alkohol udělali své. Štěpánka byla doma, cítila se nepotřebná. Byla to ale do poslední chvíle veliká dáma. V té hrůze, kterou jsem jejím odchodem prožíval mě ale potkalo štěstí. Druhý den poté, co se to se Štěpkou stalo, zazvonila u mých dveří naše sousedka Evička Hrušková, s níž jsme se znali a bydleli vedle sebe roky a přinesla mi bábovku. My jsme pak společně začali hrát pro děti, jako kdysi se Štěpánkou, přeskočila jiskra a bylo to. Jsem nesmírně šťastný, že mne v pokročilém věku potkalo tohle štěstí. Také Evička si prožila do té doby své a asi tomu osud takhle chtěl a jsme spolu už 15 let. V mnohém je Štěpánce, s kterou se znala a dokonce ji poznala už jako malá dívenka v televizi a později jako mladá slečna, podobná. Laskavá, vtipná, hodná, krásná a s láskou k herecké profesi. Zkrátka je to neuvěřitelné, kolik společného spolu mají.

Nesmírně obdivuji na Evičce, že kdykoli hovořím o Štěpánce, vždycky nezapomene velmi upřímně dodat, jak skvělá ona byla a jak si jí celý život vážila," dodal Jan Přeučil.

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!