Oslava Nového roku klubu Joy Ride Czech a Jeeb Clubs s Kardinálem Dominikem Dukou

06.01.2020

O víkendu se v Praze konala již tradiční oslava Nového roku klubů veteránů Joy Ride Czech a Jeep Clubu. Členové přijeli z celé republiky i se svými miláčky - automobily značky Jeep Renegade, Compass, Cherokee, Grand Cherokee, Wrangler a Wrangler Unlimited s rokem výroby 1941 až po současnost.

Spanilou jízdou vzdali hold nejen automobilům této značky, ale i anglickým a americkým vojenským veteránům. Start byl pod Karlovým mostem a konvoj se vydal na Hradčanské náměstí, kde všechny osobně přivítal kardinál Dominik Duka. Jízda byla ukončena u Rudolfina, kde všichni účastníci v dobových uniformách vytvořili společnou fotografii na schodech této památné budovy.
Na Hradčanském náměstí arcibiskup pražský a primas český Dominik Duka pozdravil všechny účastníky spanilé jízdy, a to v uniformě. Také zavzpomínal na své dětství i rodiče, kteří byli válkou velmi ovlivněni a přítomné pohostil vánočkou. Ti mu na oplátku dali ochutnat zelňačku z polní kuchyně. Zároveň pozval přítomné k výjimečné události, která se uskuteční v květnu v katedrále na Pražském hradě.

"Už od obnovy Arcibiskupství pražského, to je 450 let, kdy v jeho čele stál arcibiskup Anton Brus z Mohelnice, tedy 8. arcibiskup pražský a biskup vídeňský a také hlavní kaplan armády rakouské, všichni arcibiskupové, vyjma tedy doby komunismu, ale včetně legendárního kardinála Berana, jsou vrchními kaplany armády duchovní služby katolických kněží v ozbrojených silách. Takže proto jsem jaksi tady při této akci. A mám na sobě tuto kvazi uniformu. Respektive její vrchní polovinu - uniformu Hradní stráže, poněvadž jsem ji dostal před dvěma lety k Vánocům jako dárek," svěřil se Kardinál Dominik Duka.

Setkání s válečnými veterány anglické a americké armády jsou pro něj prý velmi citlivá a citová.

"Je to pro mě především vzpomínka na mé dětství, protože můj tatínek se v srpnu 1945 vrátil z války z Anglie. Bylo mi tenkrát 2,5 roku a znám z vyprávění, že jsem se ho prý bál. Měl totiž na hlavě tu vojenskou helmu. Zajímavostí asi bezesporu je, že jeho výzbroj, kterou si přivezl z Anglie, jsme tehdy s mou maminkou při jeho zatčení komunisty v roce 1949 v Hradci Králové, kde jsme žili, házeli do Labe. Hrozilo totiž, že by byl obviněn i jako držitel zbraně, protože mezi těmi věcmi byl i samopal," zavzpomínal nejvyšší představitel katolické církve v ČR Dominik Duka.

Zároveň všechny tímto pozval už nyní na významnou květnovou událost:

"Srdečně tímto všechny zvu na 5. května do katedrály sv. Víta, kde v 15 hodin bude jako vzpomínka na toto výročí konce II. světové války, na vítězství a mír a zachování míru sloužena bohoslužba a pozváni jsou vnuci a vnučky těch význačných představitelů armády a bojovníků za svobodu - tedy gen. George S. Pattona, gen. Charlese de Gaulla a gen. Winstona Churchilla. Takže věřím, že to oslavíme dostatečně a budeme se těšit i do dalších let, a že mír a klid tu i nadále zůstane."

Foto: Jaroslav Hauer

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!