O obraz malířky „ jedním tahem“ Michaely Žemličkové soupeří Obecní dům a Český dům v New Yorku

16.01.2019

Výtvarnice Michaela Žemličková, kterou proslavila černobílá kresba 'jedním tahem'

a hovoří se o ní jako o 'mistryni sametové linky', zabodovala! Vloni vytvořila velký a zcela unikátní portrét T. G. Masaryka v rámci 100. výročí vzniku Československa. Mimořádné dílo zaujalo jak vedení pražského Obecního domu, tak i Českého domu

v New Yorku. Obě instituce už projevily o obraz zájem!

Foto Jaroslav Hauer

"Když jsem obraz T. G. Masaryka kreslila, v podvědomí jsem nějak tušila, že by mohl zaujmout jak pro osobnost pana prezidenta, kterou on bezesporu byl, tak i pro tu atmosféru, jenž z něj vyzařuje. Když jsem pak dostala díky kontaktům režisérky a producentky Pavlíny Moskalykovénabídku představit jej v Českém domě v New Yorku, byl to pro mě takový splněný sen," prozradila Michaela Žemličková, kterou proslavily kresby řady významných osobností světové vědy, kultury, sportu a je zároveň autorkou perokreseb - portrétů světoznámých hudebních legend pro Český národní symfonický orchestr.

V minulosti vytvořila i Pamětní list pro Prahu a Obecní dům a Klíč Prahy, na němž jsou vyobrazeny nejdůležitější historické památky našeho hlavního města.

"Jen samotný let s obrazem do USA byl takovým malým oříškem. Dílo bylo u nás zarámováno, ale jelikož vznikl problém s jeho přepravou, museli jsme ho z rámu na letišti vyndat a přepravit extra. Obraz T.G.M. měl pak dokonce svou vlastní letenku a až v New Yorku jsme jej následně znovu nechali do ručně vyrobeného rámu zasadit. Podařilo se a nyní visí v knihovně Bohemian National Hall v New Yorku na nejprestižnějším místě, což je pro mě obrovská čest," podotkla autorka, rodačka z Českých Budějovic.

Masarykův portrét v nadživotní velikosti měla možnost odprezentovat už v loni v létě v pražském Obecním domě v rámci tiskové konference ke zcela unikátní road show k 100. výročí vzniku Československa s názvem Zažijte to znovu, kde byla osoba Masaryka ústředním tématem.

"Byla jsem poctěna, že obraz zaujal jak pořadatele, hosty, umělce, tak i novináře. Téměř okamžitě o něj projevil zájem také ředitel Obecního domu pan Vlastimil Ježek. Tehdy jsem věděla, že dílo nemohu ještě zapůjčit nebo prodat, protože před sebou mělo několik výstavních cílů, včetně již zmíněného New Yorku," podotkla autorka černobílých obrazů.

"Obraz zůstává zatím v USA a povedeme jednání o tom, jaká bude jeho budoucnost...," doplnila výtvarnice, která letos na jaře zahájí vernisáže výstav svých děl, které se uskuteční v rámci Festivalu Českého filmu na řadě míst USA a Kanady.

Předloni, měsíc před olympiádou v Korei, měla také velkou autorskou výstavu v Soulu pořádanou muzeem moderního umění "Kim Chong Yung ", k čemuž byla vydána i prestižní monografie.

Michaela Žemličková, rodačka z Českých Budějovic, která vystavuje jak u nás, tak i v zahraničí, se svým dílem zúčastnila také celoroční výstavy ke sto letům černobílého umění v německém Bad Kissingen, kde byly vystaveny i muzejní poklady mezinárodního umění jako Marc Chagall, Pablo Picasso, Salvator Dalí, Joan Miró, Alex Katza mnozí daší...

"Výtvarné umění bych přirovnala tak trochu k hudbě a notám. Tak jako noty a hudba neznají hranic, tak si myslím, že ani kresby a malby nemají hranice jazyků. Mám ráda jednoduchost a čisté linie. Čím méně výrazových prostředků používáte, tím složitějsí je vyjádřit myšlenku a obsah. To je pro mě stále fascinující," podotkla Michaela Žemličková, jenž se řadu let věnuje také charitativní podpoře jak pro Nadaci Charty 77 - Konto Bariéry, tak i pro nadační fondy Lucie, Bazalka či Nadační fond Kooperativy. Její díla se vždy umisťují na předních příčkách a bývají vydraženy pro benefiční účely jedněmi z nejvyšších částek...

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!