Noc kostelů v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha zahájil houslista Jaroslav Svěcený

11.06.2017

Výjimečně a zdarma se pro všechny návštěvníky se otevřely 9. června  v jeden den brány zhruba 1500 chrámů, kostelů a modliteben po celé České republice. Během Noci kostelů měli všichni možnost setkat se s křesťanstvím jak v podobě prohlídky mnohdy nedostupných architektonických skvostů, tak prostřednictvím mnoha setkání s jeho představiteli i s jeho idejemi.

Noc kostelů je určena pro co nejširší veřejnost - i pro ty, kteří stojí mimo církev či na jejím okraji. V atmosféře, kterou Noc kostelů vytváří, mají návštěvníci možnost setkat se s křesťanstvím prostřednictvím rozhovorů, hudby, umění, nebo třeba svého niterného zážitku. Rozmanitost nabídky poskytuje mnoho možností, jak citlivě přiblížit křesťanství, církev, víru. Smyslem je oslovit a nabízet, v každém případě bez vnucování. Tímto způsobem pak zprostředkovat návštěvníkům pozitivní zkušenost v souvislosti s církví. Akce má také za úkol vzbudit zájem o společenskou a kulturní hodnotu kostelů.

Noc kostelů v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha zahájil houslovým koncertem Jaroslav Svěcený.  Nejdříve všechny návštěvníky návštěvníky přivítal kardinál Duka.

Po celou noc v katedrále zněla varhanní hudba v podání dómského varhaníka a regenschoriho Josefa Kšici . Při této příležitosti představíil projekt "Svatovítské varhany" dómský farář P. Ondřej Pávek.

Stavba varhan pro svatovítskou katedrálu je jednou z nejvýznamnějších událostí v tisícileté historii tohoto nejdůležitějšího místa pro celé české dějiny. Dosavadní Mölzerovy romantické varhany na Wohlmutově kruchtě jsou zvukově dostačující jen pro původní část. Za účelem realizace nových varhan byl vystavěn velký novogotický kůr nad hlavním vchodem s rozetou a na západní kruchtě založen Nadační fond Svatovítské varhany. Nový majestátní nástroj bude definitivní tečkou za dostavbou katedrály.

Během celého večera probíhaly prohlídky interiérů katedrály s možností nahlédnutí do Svatováclavské kaple, prohlídky hrobky českých králů a prohlídky zvonice a zvonů s výkladem, který poskytli katedrální zvoníci.

Kardinál Duka
Kardinál Duka
Jaroslav Svěcený
Jaroslav Svěcený
Jaroslav Svěcený
Jaroslav Svěcený
Jaroslav Svěcený
Jaroslav Svěcený
htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!