Nejkrásnější „čokoládová“ kráska žijící v ČR pomáhá rodným Kapverdám

07.12.2020
Mónica Sofia s L. Moješčíkem za společnost TnG-Air.CZ
Mónica Sofia s L. Moješčíkem za společnost TnG-Air.CZ

Kapverdské ostrovy zná mnoho Čechů jako úžasný ráj pro strávení luxusní a romantické dovolené. Ovšem tato destinace má i své "stinné stránky". Právě, jako v mnoha dovolenkových rájích jsou pomyslné ekonomické nůžky rozevřené velmi do široka. Na jedné straně nádhera, luxus, moře, pláže, na druhé pro nás až nepředstavitelná chudoba a tisíce lidí i dětí, kteří často nemají ani na to, aby mohly chodit do školy. Proto se své rodné zemi rozhodla pomáhat Mónica Sofia, nejznámější "čokoládová" modelka, kráska, která už řadu let žije a pracuje v ČR, a kromě modelingu se věnuje také charitě. Její samotný životní příběh by vydal na knihu či hollywoodský film.

Proto také vznikla Česko-kapverdská obchodní komora. Původní myšlenkou jejího vzniku

bylo vytvořit instituci, která bude propagovat partnerství mezi Českou republikou a Kapverdskou republikou.

"Spolupráce mezi oběma zeměmi se datuje od 90. let a zaměřuje se na oblasti vysokoškolského vzdělávání, cestovního ruchu, zemědělství, životního prostředí a politických vztahů," říká Mónica Sofia, viceprezidentka česko-kapverdské obchodní komory.

Sama pořádá prestižní společenské akce, jejichž výtěžek směřuje právě na pomoc lidem, kteří žijí - v pro nás často nepředstavitelných podmínkách. Jak sama říká, Češi znají pouze tu jednu stránku a ona by ráda, aby poznali i tu druhou. A pokud mohou, aby pomohli.

Cílem nově vzniklé komory je ale především navázat na předchozí dobré zkušenosti a dále rozvíjet obchodní a diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi. Mezi členy a partnery patří významné české a kapverdské společnosti působící v celé řadě oborů: od financí, práce s lidskými zdroji až po restaurování památek, development a výrobu. Spolupracují také se státními organizacemi a neziskovým sektorem.

Kromě legislativní poradenství při zakládání firem na území České republiky i Kapverdských ostrovů, zprostředkovala komora například prodej i koupi pozemků pro developerské partnery, pomáhá českým a kapverdským občanům komunikovat s úřady, učit se místní jazyk i získávat potřebná povolení.

Foto: Jaroslav Hauer

Zástupci Česko-kapverdské obchodní komory a obchodní partneři
Zástupci Česko-kapverdské obchodní komory a obchodní partneři
Mónica Sofia je viceprezidentkou CK obchodní komory
Mónica Sofia je viceprezidentkou CK obchodní komory

"Češi mají obrovské srdce a pomoct umějí. Fascinuje mě, jak umějí být soudržní. Rozhodně nejde o nějaké "žebrání", ale o to, že lidé si mají pomáhat bez rozdílu krajin, řeči, barvy pleti, náboženského vyznání a podobně. Nikdo z nás neví, kdy bude v životě potřebovat pomoct toho druhého. O Kapverdách se toho tady poměrně málo ví, přitom je to krajina, která má i své velké bohatství," říká Mónica Sofia.

"Na co jsem pyšná je, že jsme získali prostředky na výrobu a odvoz kondenzátorů (od firmy TnG-Air.CZ), které jsou schopny vyprodukovat až 140 litrů pitné vody denně, což napomáhá v bojí proti suchu, které tuto krajinu mj také sužuje," podotkla Mónica Sofia.

Česko-kapverdská obchodní komora byla také stěžejním partnerem v covidové době.

Mónica Sofia s L. Moješčíkem za společnost TnG-Air.CZ
Mónica Sofia s L. Moješčíkem za společnost TnG-Air.CZ

"Byli jsme hlavním partnerem české a kapverdské vlády ve věci nouzových odletů ze zemí, kde pobývali jako turisté během první vlny koronavirové pandemie. Zajistili jsme Kapverďanům ochranné roušky, dezinfekce, ozonizéry i plicní ventilátory. Naši pomoc jsme doplnili nyní i o 10 dalších ozonizérů, které věnoval kapverdskému lidu pan L. Moješčík za společnost TnG-Air.CZ," prozradila viceprezidentka Mónica Sofia.

Česko-kapverdská obchodní komora se rovněž podílí na rozvojových a charitativních projektech. Úzce spolupracuje s nadační fondem Naděje Cabo Verde, jehož misí je zlepšovat budoucnost kapverdských dětí. V únoru příštího roku má komora v plánu uspořádat historicky první Česko-kapverdské obchodní fórum v Praze za účasti vysoce postavených vládních představitelů obou zemí a významných českých a kapverdských podnikatelů.

"Akci bude tvořit několik přednáškových bloků, které mají za cíl představit investiční potenciály obou zemí," dodala Sofia s tím, že stěžejním partnerem komory je i ministerstvo průmyslu a obchodu v čele ministrem a vicepremiérem Vlády ČR Karlem Havlíčkem.

Zájemci, kteří se chtějí dozvědět víc informací, je najdou na internetových stránkách

www.ck-obchodnikomora.cz.

Mónica Sofia Duarte

Viceprezidentka Česko-kapverdské obchodní komory

www.ck-obchodnikomora.cz

XMA Header Image

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!