Na Kampě se otevřelo muzeum věnované Janu Werichovi

01.07.2017
foto
foto

Třetí místnost se zaměřuje na Werichovu tvorbu pro děti, zejména Fimfárum či roli v seriálu Pan Tau. Následuje pracovna, kterou se nadaci podařilo zařídit několika původními kusy nábytku, získanými od Werichových rodinných příslušníků. Jsou tam i Werichovy brýle, dýmka a rybářský kufřík. "Jan Werich také velmi rád jedl, takže do budoucna zpřístupníme špajz Jana Wericha," doplnil Pospíšil.

Nadace platí radnici Prahy 1 za nájem vily 600.000 korun ročně bez DPH. Nájem má na deset let s následnou opcí na dalších deset. Podle Pospíšila do expozice investovali zhruba pět milionů korun. Na provoz muzea, které nemá ambici být ziskové, si nadace chce vydělávat kromě vstupného i komerčními pronájmy pro soukromé akce.

Praha 1 za dvouletou opravu vily zaplatila zhruba 35 milionů korun. Radnice hledala využití pro vilu dlouho. O novém využití vily hlasovali i občané, nejvíc jich podpořilo projekt Musea Kampa. Dalšími uchazeči o pronájem byl projekt Post Bellum a Nadace Charty 77.

Vila stojí nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě. Pochází z počátku 17. století a původně v ní byla koželužna. Od roku 1918 je v majetku města. Werich v ní žil se svou rodinou od roku 1945 až do své smrti v roce 1980.

psc snm

Praha 30. června (ČTK) - Lidé si od včerejšího večera mohou ve Werichově vile na pražské Kampě prohlédnout osobní předměty herce a dramatika Jana Wericha, repliku golema nebo kostýmy z Werichových nejslavnějších filmů. Novinářům  expozice ve zrekonstruované vile představili  zástupci Nadace  Jana a Medy Mládkových, která si objekt pronajímá od městské části.  Včera večer se ve vile konalo slavnostní otevření s prohlídkami. Od soboty je vila otevřená návštěvníkům v běžné otevírací době. Nadace plánuje další rozšiřování expozic.

"Jsme strašně rádi, že sen paní Medy Mládkové se po 14 letech naplňuje," uvedl předseda správní rady nadace Jiří Pospíšil.
Návštěvníkům budou otevřena všechna čtyři podlaží, drtivá většina expozice je věnována životu a dílu Jana Wericha. V mezaninu je k vidění menší výstava věnovaná tvorbě a životu básníka Vladimíra Holana, který v objektu také dlouho žil.

V místnostech Werichova bytu se výstava dělí na několik tematicky zaměřených částí. První, stylizovaná do podoby divadelní šatny, přibližuje Osvobozené divadlo. Její součástí je například dobové piano, které zároveň funguje jako jukebox, přehrávající nejznámější šlágry Jaroslava Ježka. Další místnost představuje dva nejznámější filmy spojované s Werichem, Císařův pekař - pekařův císař a Byl jednou jeden král. K vidění jsou originální kostýmy, které navrhl Jiří Trnka, zapůjčené z barrandovských studií.

Do sklepa nadace umístila repliku golema, vytvořenou podle originálu z filmu Císařův pekař - pekařův císař. Návštěvníci si tam budou moci také z hlíny vytvořit vlastního golema. V polovině září chce nadace expozice doplnit novými interaktivními prvky. "Půjde o technologii, kterou ještě žádné české muzeum nevyužívá," řekl Pospíšil.

Sklep a spodní část objektu bude lidem přístupná za vstupné 20 korun, expozice ve Werichově bytě vyjde na 60 korun pro děti a 90 korun pro dospělé. Návštěvníci si v klubové místnosti mohou také zakoupit kávu či zákusek. Muzeum začlo fungovat v sobotu a bude otevřeno od osmi ráno do osmi večer. 

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!