Matkovražedkyně - nová detektivka Daniely Kovářové

11.06.2020

Pokud toužíte uniknout ze stereotypu a nebojíte se začíst do příběhu plného ironie a nadsázky, rozhodně byste si neměli nechat ujít knihu s názvem Matkovražedkyně, kterou má na svědomí česká spisovatelka Daniela Kovářová.

Jelikož Daniela Kovářová vyučuje právo a vede advokátní kancelář, není divu, že se na stránky jejích románů promítá i velké množství informací z této profese. Čtenáři se tak poměrně nenásilnou formou dozvědí něco z právní i policejní praxe. Ačkoliv ale možná máte dojem, že tyto detaily pouze odvádějí pozornost od samotného děje, ve skutečnosti je to právě naopak. Skvěle se k příběhu hodí a dokreslují jeho zvláštní atmosféru.

Autorka také zvládá mistrně udržovat napětí až do konce a nutí publikum k zamyšlení. Kdo asi tetu Meluzínu zabil a co ho k tomu vedlo? Proč si hlavní hrdinka na její dům skoro nepamatuje, i když tam v dětství trávila spoustu času? A jak s tím souvisí její problémy s matkou? Velké plus pak představuje samotné vyvrcholení příběhu, které rozhodně není tak předvídatelné, jak by se na první pohled mohlo zdát.

A co příběhu vytknout? Snad jen to, že místy se zdá vyprávění být až příliš uspěchané nebo mírně zmatené. Pokud navíc patříte mezi zaryté odpůrce skupiny Kabát a jejich písně nemůžete vystát, možná byste raději měli sáhnout po jiném čtení.

Foto: Jaroslav Hauer

Mrtvá matka a tři dcery, z nichž každá měla dobrý motiv i příležitost. Tak začíná v pořadí již šestnácté vyprávění Daniely Kovářové, které autorka přiléhavě pojmenovala Matkovražedkyně. Proč a jak vlastně zemřela teta Meluzína, která z dcer jí k tomu dopomohla a jaká záhada se za celou nepříjemnou situací ukrývá, se pokusí rozplést mladá rodinná přítelkyně, kterou tato tragédie osobně zasáhla.

Napjatý vztah matek a jejich dcer rozhodně není nic nového a opakuje se v mnoha rodinách prakticky v každé generaci. Není proto divu, že se v tomto příběhu najde většina matek i dcer. Zároveň ovšem na povrch vyplují nečekaná tajemství, do vyšetřování podivné vraždy se zapojí i jeden mlčenlivý policista a o humorné situace rozhodně nebude nouze.

Daniela Kovářová dala své nejnovější knize podtitul "ironický román o zločinu" a přesně toho se čtenáři taky dočkají. Zatímco v popředí se někdy nenápadně a jindy celkem bouřlivě odvíjí životní příběh sarkastické tiskové mluvčí, která to skvěle umí s muži, ale nedokáže si poradit s vlastní matkou, na pozadí se pomalu rozjíždí vyprávění o nečekané smrti její oblíbené tetičky.

Stejně jako se hlavní hrdince spěšně honí hlavou stovky myšlenek, střídají se i jednotlivé kapitoly jako na běžícím pásu. Příběh má díky tomu rychlý spád, čtenář se ani na chvíli nenudí a neustále má pocit, že se něco děje. Zároveň zde není nouze o běžné rodinné příhody, s nimiž se literární publikum může ztotožnit, a nechybí ani pořádná dávka humoru, ironie a sarkasmu, což vyprávění posouvá zase o kousek dál.

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky