Martin Dejdar přivezl NEW YORK do PRAHY

26.07.2017

"Kdo si hraje, nezlobí." To platí i o dospělých, proto není divu, že herec Martin Dejdar s chutí počátkem tohoto týdne přijal roli průvodce MUZEEM KOSTEK, které je na Národní třídě v Praze. "Je to moc hezký projekt, který vymyslel můj kamarád Miloš Křeček. U nás kostky byly vždy hračka číslo jedna. Ještě dneska se Sárou rádi skládáme," řekl Martin Dejdar, který na závěr prohlídky odhalil nové modely.

"Návštěvníci se mohou těšit na SOCHU SVOBODY a BARTA SIMPSONA. Jelikož mám rád Ameriku, tak jsem se ji snažil formou modelů nabídnout i v Praze. Věřím, že se to bude nejen dětem, ale i dospělým líbit," dodal Martin Dejdar, který si sám pozval na akci také své kolegy z branže.

A jak vznikl nápad založit soukromé muzeum? "Bylo to v polovině roku 2010. Doma se mi nahromadilo více než 1000 originálních modelů z LEGA, jelikož sbírání je můj celoživotní koníček. Bylo jasné, že domácí vitríny na všechny exponáty jednoduše nemohou stačit. Navíc by byla škoda neukázat exkluzivní exponáty světu," řekl podnikatel a soukromý sběratel Miloš Křeček, který vůbec první stavebnici dostal v pěti letech od svého dědečka.

Na konci roku 2010 našel a pronajal ty pravé prostory na Národní třídě, které svou ohromnou rozlohou 340 m2 plně dostačovaly. "Ve stejné době byla založena společnost LeMi CZ s.r.o., která veškerou aktivitu soukromého muzea LEGA zaštiťuje. Celý projekt je financován čistě ze soukromých zdrojů. Sběratelství je pro mě vášní a modelů stále přibývá," přiznal. Pro další exponáty proto v roce 2013 otevřel muzeum v Kutné Hoře, v roce 2014 rozšířil výstavu do Špindlerova Mlýna a roku 2015 i do Liberce. Poslední otevřené muzeum datujeme k 17. říjnu 2015 v Jeseníku. Ke všem městům má majitel velmi blízký osobní vztah.

"Rád bych ještě otevřel další muzeum někde poblíž lázní, stejně jako je tomu v Jeseníkách," dodal sběratel Lego stavebnic Miloš Křeček, který je zapsán do České knihy rekordů a patří mezi světovou smetánku sběratelů dánského pokladu. Jeho ambice rozhodně nejsou malé. V současné době hledá sponzora, díky kterému by mohla být jeho unikátní sbírka zaznamenána v Guinessově knize rekordů. Jak sám zmiňuje: "Mám zjištěno, že jsem největším soukromým sběratelem exponátů vytvořených z LEGO kostek na světě."

Muzea nabízí pokaždé něco originálního a k vidění jsou nejen aktuální sety, ale i modely starší padesáti let. Proto každá generace návštěvníků nalézá v muzeu modely stavebnic, které jsou připomínkou jejich dětství.

Tudíž k pravidelným zákazníkům patří nejen děti, ale i dospělí. Obchod pak nabízí celou škálu stavebnic v ČR jinde neprodávaných. To je také zásluha pana Miloše Křečka, který jezdí po světě a vykupuje i staré, ještě nerozbalené, stavebnice. Samotné muzeum pak vystavuje exponáty, které jsou tematicky rozdělené. Pohromadě je Lego Technik, Racers, City, Star Wars a další. Zajímavostí jsou modely vydané k jednorázovým oslavám, případně vztahující se k danému místu. A přesto vyrobené a vydané firmou LEGO, ovšem ve velmi omezeném počtu kusů. Většina modelů má informační štítek, kde je název setu, rok výroby, počet kostek a číslo. Nejstarší model je dokonce už z roku 1949.

Kromě další regionální expanze je snem pana Křečka vybudovat "kostkové" muzeum slavných osobností. A kdo se může těšit na svoji sochu jako první?"Kdo jiný, než přece Martin Dejdar," uzavírá.


Martinem Dejdarem nově odhalené modely:

SOCHA SVOBODY:
30000 kostek, stavba 3 měsíce, cena 450 000 Kč, váha 200 kg, výška 2,5 m

BART SIMPSON:
5000 kusů, stavba 100 hodin, cena 30 000 Kč

Umělohmotná legenda

Ole Kirk Christiansen založil svou firmu na výrobu stavebnic z dřevěných kostek a hraček v roce 1932. Název LEGO vznikl o dva roky později z dánského LEg GOdt - dobře si zahraj. V roce 1947 prosadil Christiansenův syn Godtfred, aby se stavebnice LEGO začaly vyrábět z lehkého plastu. V roce 1950 se Godtfred Kirk Christiansen stal viceprezidentem společnosti a v roce 1958 si dal patentovat lego kostku. V roce 1983 vzniklo LEGO Duplo. Tradiční lego kostka se dožila i čestného ocenění, když ji v roce 2000 Britská asociace hraček jmenovala "Hračkou století."

Muzeum Kostek a obchod LEGO Stavebnic

Národní 31, Praha 1

www.muzeumlega.cz
eshop.muzeumlega.cz

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky