Letní tipy z Opery Národního divadla: Sternenhoch v Ostravě a Dalibor na Smetanově Litomyšli

31.05.2019

Opera Národního divadla má na repertoáru řadu výtečných, oceňovaných inscenací. Díky hostování souboru mimo domovskou scénu je mají možnost vidět milovníci hudby nejen v Praze.

Aktuální operní hit Sternenhoch na libreto a hudbu současného českého autora Ivana Achera v hudebním nastudování Petra Kofroně a režii Michala Dočekala 3. června uvede Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě.Ivan Acher psal role na tělo konkrétním interpretům, výkony tenoristy Sergeje Kostova coby rozvráceného Sternenhocha, sopranistky Vandy Šípové v roli osudové Helgy a dalších umělců jsou opravdu mimořádné. Unikátně zpracovanéromaneto Ladislava Klímy Utrpení knížete Sternenhocha získalo v anketě Divadelních novin titul Inscenace roku 2018 a z Cen divadelní kritiky si odneslo vítězství v kategorii Hudba roku 2018.

Na festivalu Smetanova Litomyšl 2019 ve čtvrtek 4. a v pátek 5. července zazní mistrovské dílo Bedřicha Smetany, romantická tragédie Dalibor. Stane se tak jen pár dnů po premiéře v Národním divadle. V roli rytíře Dalibora se představí oceňovaní slovenští tenoristé Peter Berger a Michal Lehotský, coby Vladislav, král český, vystoupí sólista Vídeňské opery Adam Plachetka v alternaci se Svatoplukem Semem. U nové inscenace se sešel renomovaný tvůrčí tým: režisér Jiří Nekvasil, scénograf Daniel Dvořák a dirigent Jaroslav Kyzlink. Příběh o rytíři Daliborovi vychází z historických událostí doby vlády krále Vladislava II. Jagellonského, ovšem do všeobecného povědomí vstoupila spíše romantická pověst o rytíři, který se ve vězení naučil hrát na housle, zpracovaná mnohými kronikáři a spisovateli. Ta se také stala základem libreta Josefa Wenziga přeloženého do češtiny Ervínem Špindlerem.

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!