Spirituál kvintet navždy opustil Dušan Vančura

16.04.2020

Ve věku 82 let náhle zemřel Dušan Vančura, zpěvák a kontrabasista skupiny Spirituál kvintet. V kapele zpíval 50 let. Nedávno všichni členové Spirituál kvintetu, včetně Dušana Vančury, uvedli v pražské Lucerně narozeninový a zároveň i rozlučkový koncert.
Nikdo netušil, že to bude pro Dušana Vančuru i koncert poslední.  Po  čtrnácti plánovaných koncertech, které se měly uskutečnit jako úplně poslední, se těšil jak  bude mít více času na rodinu, na svůj soubor Antikvartet, na vedení dětského sboru Sejkorky - a také na rybaření.

Rozlučkový koncert v pražské Lucerně

Píseň Jednou budem dál dnes ve vyprodané pražské Lucerně zakončila první ze čtrnácti rozlučkových koncertů Spirituál kvintetu. Tím uzavře svoji šedesátiletou hudební kariéru, naposledy zahraje 26. dubna.

Ještě před první skladbou Spirituál kvintet na projekční ploše zavzpomínal na své bývalé členy Růženu Helebrantovou zvanou Odetta, Honzu a Františka Nedvědovi, Evu Lifkovou, Jarku Hadrabovou, Irenu Budweiserovou, Lenku Slabou, Oldřicha Ortinského nebo Karla Zicha.

Úvodními baladami a spirituály jako Šlapej dál, Do ráje nevede most, Válka růží nebo Babylonská věž začal dlouho očekávaný a mnoha fanoušky oplakávaný koncert.

Nejstarší československá folková skupina Spirituál kvintet byla založena v roce 1960 jako mužské kvarteto. Vedle Tichoty stáli u jeho zrodu basista Ivo Mach, tenor Miroslav Keller a baryton Miloslav Kastelovič. Skupina, po roce 1986 zprofesionalizovaná, měla tisíce vystoupení a prodala statisíce desek. Její koncerty bývaly vyprodané už za komunistického režimu.

Současnou sestavu Spirituál kvintetu vedle Tichoty tvoří Veronika Součková (zpěv, perkuse), Zdenka Tichotová (zpěv, perkuse), která dnešní vystoupení vzhledem k poranění nohy absolvovala vsedě, Dušan Vančura (zpěv, kontrabas), Jiří Cerha (zpěv, perkuse), Jiří Holoubek (zpěv, kytara) a Pavel Peroutka (zpěv, kontrabas).


Foto:Jaroslav Hauer

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky