JAN PŘEUČIL"80"COŽE ?????

15.02.2017


Jubilující Jan Přeučil
se novým
úkolům
nebrání

"Umění života je v tom, aby si člověk uvědomoval krásu všedního dne. To mi velice pomáhá, že každý den je krásný a příjemný. I když se vyskytnou bolístky a problémy, vždycky je lze nějak překonat," uvedl Přeučil o svém životním krédu.

Spousta práce čeká populárního herce a pedagoga Jana Přeučila, který letos 17. února oslaví osmdesátiny. Právě natáčí pohádku, kterou Česká televize uvede o příštích Vánocích, a těší se také na shakespearovské slavnosti, kde devět let hraje v inscenaci Veselých paniček windsorských. "V létě mám účinkovat jako Vypravěč v reprízách moderní opery Slzy Alexandra Velikého a s manželkou Evou Hruškovou pokračuji v představeních pro děti," řekl jubilant a rozený optimista.

Za sebou má na tři stovky rolí ve filmu či v televizi, přes 400 dalších v rozhlase, kde naplno využil své rétorické umění.

Jeho cesta k divadlu však nebyla jednoduchá, když nemohl studovat a v polovině 50. let se vyučil dřevomodelářem. Jeho otec František totiž byl jedním z obžalovaných v procesu s Miladou Horákovou a byl 15 let vězněn.

Na filmovém plátně debutoval Přeučil v roce 1958 v dobrodružném westernu Smrt v sedle rovněž debutujícího Jindřicha Poláka. Jeho doménou byli slaboši, poťouchlíci, vrahové, pomatenci či blázni, bezcharakterní milovníci, tvrdí muži s pochybnou minulostí, intrikující elegáni i nadutí seladoni. Při každém hereckém úkolu myslí tento herec na publikum, je rád, že je jeho vizáž a hlas "zlouna" neodradily.

"Protože svoji práci bych bez diváků dělat nemohl," dodal. Podle něj je řeč obrazem ducha - proto miluje i práci před rozhlasovým mikrofonem. "Je to veliká magie a náročná profese, protože posluchači herce jen slyší. Proto musí do hlasového projevu vložit představivost, fantazii, dynamiku, melodii, krásu jazyka i charakter jednotlivých postav," dodal.

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky