Hledá se Bílá paní ze zámku Blatná

04.04.2020
Herečka Irena Kačírková - představitelka Bílé paní
Herečka Irena Kačírková - představitelka Bílé paní

Kdo by neznal kultovní komedii Bílá paní od legendárního režiséra Zdeňka Podskalského s Irenou Kačírkovou v hlavní roli? Ústředním nástrojem příběhu je obraz "Bílé paní Komonické", která poté, co někdo vyluští heslo na obraze, z něj sestoupí a páchá dobro. Třeba jako ve filmu, kde postaví staré Blažkové vodovod nebo vydlážďí chodník před školou...

Obraz z filmu Bílá paní - jedna ze tří podob
Obraz z filmu Bílá paní - jedna ze tří podob
Obraz z filmu Bílá paní - verze s Čestmírem Řandou v obraze
Obraz z filmu Bílá paní - verze s Čestmírem Řandou v obraze

Slavný snímek, plný skvělých českých herců, vznikl v roce 1965 a krátce na to byl 20 let v trezoru. Nyní jej každý rok televize jednou či dvakrát reprízují. Kam ale zmizel obraz, respektive 3 obrazy z natáčení? Je to velká záhada! NIKDO totiž o budoucnosti nemá ponětí!

A tak jak majitelka zámku Blatná, baronka Jana Germenis - Hildprant, tak ani blatenské muzuem, i autor nápadu unikátního projektu, který je v realizaci, tak i další začali po netradiční rekvizitě, respektive rekvizitách pátrat!

"U nás na zámku obraz není. V době, kdy Bílá paní vznikala, my jsme tu už jako rodina nebyli. Komunisti nás vyhnali, ale zámek zůstal vesměs zachován a stát jej spravoval a opravoval. Samotnou by mě ale zajímalo, kde ty obrazy s Bílou paní jsou," prozradila majitela zámku Blatná.


O osudu Bílé paní nemají ponětí ani v městském muzeu, kde loni dělali vzpomínkovou výstavu k filmu. Poznatky, kam rekvizita po natáčení zmizela, nemá ani syn režiséra, také filmař Zdeněk Podskalský ml.. "Táta si některé rekvizity ze svých filmů ponechával, ale z Bílé paní nevím, že by něco měl. Je to záhada...O obrazu neví ani dcera herečky Ireny Kačírkové Kristina Novotná. "Vůbec nevím, kde to skončilo. A je to velká škoda! Pár fotek z natáčení, které jsem jako malá holka s maminkou v Blatné prožila, mám, ale o obrazu nevím," podotkla. Ponětí o něm nemá ani filmový architek, který se na snímku podílel.

A proč se stále hovoří o třech obrazech a nikoli o jednom, když ve filmu divák vidí jeden jediný?


baronka Jana Germenis Hildprantová, majitelka zámku Blatná
baronka Jana Germenis Hildprantová, majitelka zámku Blatná

Vysvětlení je jednoduché. "Pro potřeby filmařů musely být tři. Jeden originální, kde je samotná Irena Kačírková, tedy Bílá paní Komonická. Pak byl druhý, kde je i s Čestmírem Řandou, který se na chvíli, než ji Vlastimil Brodský, coby kastelán přesvědčil, aby ho pustila zpět na svět, dostal do "onoho světa". A pak třetí obraz, kdy je tam Bílá paní s pověstným hasákem, který si po "pořízení vodovodu staré Blažkové", dala za pas a zapomněla sundat. Nešlo však o malovaná plátna, ale o fotografickou koláž, která vypadala jako malba. A všechny ty části se fotily zvlášť. Divné je, že ani v barrandovském fundusu, kde mají i speciální sbírku památečných rekvizit z filmů a seriálů, nemají o obrazu (obrazech) ponětí. Je to zvláštní, protože třeba obraz z filmu Cisářův pekař se zachoval, stejně jako obraz z komedie Ať žijí duchové, který má kuchař pan Sapík ve své restauraci díky Karlu Vágnerovi, kterému ho daroval "rytíř Brtník z Brtníku" Jiří Sovák. Ten si jej po natáčení odkoupil. Mohlo se tedy stát, že si alespoň jeden z téch obrazů z Bílé paní také někdo koupil, a my bychom teď rádi věděli kdo a mohli jsme s ním jednat," prozradil René Kekely, stejně jako baronka Jana Germenis Hildprand.

V plánu je totiž, že by se obraz po padesáti letech vrátil zpět na Blatnou, kde by jej mohli návštěvníci obdivovat, či že by zde vznikla speciální expozice věnovaná jak filmu Bílá paní, tak i dalším, které se zde točily, jako Šileně smutná princezna, nebo třeba Křištálek - meč.

Pokud víte nějakou informaci o obraze prosíme kontaktujte nás na email:
redakce@prazsky-zpravodaj.cz

foto: archiv filmuhtmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!