Galerie Harfa v zajetí komiksových hrdinů z ledu

28.01.2019

Poslední lednový víkend patřil v Galerii Harfa již tradičně klání uměleckých sochařů a řezbářů o tu nejlepší sochu z ledu. Oblíbený Festival ledových soch se zde uskutečnil již po osmé a tentokrát byly jeho hlavním námětem komiksové postavy. Zajímavý program pro celou rodinu si nenechalo ujít mnoho návštěvníků, mezi nimi i známé tváře - moderátorky Kristina Kloubková v doprovodu svého přítele, tanečníka a choreografa Václava Kuneše, Eva Perkausová a Iveta Vítová s dcerou Anetkou. Blonďaté moderátorské trio obdivovalo především udatné superhrdiny Spidermana, Batmana a Thora, které v poslední době známe nejen z komiksů, ale i z hraných hollywoodských trháků.

Víkend 26. a 27. ledna 2019 byl v Galerii Harfa plný neskutečných uměleckých výkonů. Do soutěžního klání o nejúžasnější výtvor z ledu se zapojilo deset sochařů a řezbářů. Účast byla dokonce mezinárodní, mezi soutěžícími se mimo jiné objevil také známý slovenský restaurátor Jaroslav Daniš nebo běloruský sochař, básník, malíř a spisovatel Slawek Borecki.

V předchozích letech jsme na Harfě mohli obdivovat díla se sportovní tématikou, zvířata z polární zoo, světová velkoměsta, známé státníky nebo pohádkové postavy. Rok 2019 byl zasvěcen komiksovým hrdinům. Mezi exponáty se tak objevili třeba želvy Ninja, již po desetiletí stále populární modrásci Šmoulové či postavičky z nejoblíbenějšího českého komiksu Čtyřlístek. Větší děti a dospělé zase nadchl transformer Bumblebee, pavoučí muž Spiderman nebo nesmrtelný Batman.

Každý z umělců měl pro svou sochu k dispozici 10 ledových kvádrů o celkové hmotnosti 1250 kg. Za pomoci motorových pil, sekáčků a dlát vznikaly přímo před zraky diváků opravdové komiksové skvosty. Každý z návštěvníků mohl svým hlasem podpořit svůj oblíbený kousek. Titul nejoblíbenější socha si odnesl výtvor autorobota Bumblebee alias Transormers, kterého zhotovil MgA. Marian Maršálek. V elitní trojici ho doplnila socha Thora, kterého zobrazil v nadživotní velikosti běloruský sochař a malíř Slawek Borecki a socha Pepka námořníka, kterého vytvořil sochař a vášnivý kanoista v jedné osobě, Tomáš Bosambo.

O slavnostní vyhlášení v brzkém nedělním odpoledni se postaralo trio VIP kmoter. Jak se jim líbil celý festival, a která socha oslovila právě je? Eva Perkausová, která předávala cenu třetímu nejlepšímu sochaři byla s výsledky hlasování diváků spokojena. "Osobně se mi nejvíce skutečně líbí socha Pepka námořníka. Je to kus velkého chlapa a pro ty já mám prostě slabost", dodala se smíchem krásná moderátorka.

Foto Jaroslav Hauer

To druhá z kmoter, Iveta Vítová, která se předávání cen účastnila i s dcerkou Anetkou, měla úkol těžší. Vyhlášení druhého nejpreferovanějšího autora v pořadí, zhotovitele sochy Thora od Slaweka Boreckeho, se neobešlo bez slz. Anetka to nenesla nejlépe. Jejím favoritem byl totiž sochař Jan Švadlenka s dílem Šmoulové. Iveta to však zvládla šalamounsky. Udělila dvě druhá místa, oficiální cenu diváků a neoficiální, cenu uměleckého srdce Anetky. Moderátorka Kristina Kloubková s Václavem Kunešem měli ve favoritech shodu nejen mezi sebou, ale i s diváky, kteří o vítězné soše rozhodovali během celého víkendu. A tak s radostí předali hlavní výhru Marianovi Maršálkovi za precizní zhotovení autorobota. "Jme milovníci komiksů. Já jsem teď zcela propadla s Jasmínkou české klasice Čtyřlístek, který teď dcerka louská v rámci školní četby", sdělila Kristina. To její přítel Václav je věrný fanoušek legendárních Marvelovek. "Viděl jsem snad všechny, které bylo možné sledovat. Marvelovky prostě nemají chybu. Ale od mala jsem byl a stále zůstávám věrný i české klasice, a to jsou pro mne jednoznačně Rychlé šípy", dodal Václav.

Pokud jste se o víkendu do Galerie Harfa nedostali, nezoufejte. Ledoví komiksoví hrdinové zde zůstanou až do první jarní oblevy. Věřme, že budou rozmarům počasí odolávat co nejdéle. Další informace jsou k dispozici na: www.galerieharfa.cz

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!