EXKLUZIVNĚ: Našli jsme hrob malé velké ženy Aťky Janouškové

01.11.2020
Letos v březnu uplynul rok, kdy do hereckého nebe odešla herečka, komička a dabérka Aťka Janoušková. Zemřela jen devět dní před svými 89. narozeninami, přitom v plné síle, elánu a plánech na další věci. Díky příbuzným jsme objevili i místo posledního odpočinku této malé - velké ženy.

Jen týden před skonem řádila na jevišti Divadla U Valšů s hercem Janem Přeučilem v zábavném pořadu.

"Tam jsme se viděli naposledy. Aťku jsem dokonce zvedl do výšky, měli z toho všichni legraci a ona nejvíc. Kdo by tušil, že za pár dní... Je jí škoda, byla sice malá vzrůstem, ale velká svou osobností, talentem, humorem. Moc rád na ni vzpomínám," svěřil se Jan Přeučil.

Ze svého "handicapu", kdy měřila pouhých 124 centimetrů si ale udělala přednost. Právě její malý vzrůst ji předurčil k rolím, které by nikdy nedostala. Ke všemu dabovala řadu filmů, pohádek, včetně legendární Včelky Máji. Její fanouškové jí tak někdy říkali, dokonce jí darovali často plyšové nebo papírové Včelky Máji a ona si je nechávala na památku.

"Já jsem šťastná za to, co mě v životě potkalo..., i když ne vždycky to byly věci příjemné, ale snažila jsem si vždycky v tom všem najít to dobré," říkávala Aťka, Janoušková, vlastním jménem Vlasta.

Od dětství se věnovala baletu a hraní v divadle. Již během druhé světové války vystupovala v Národním divadle. Léta pak vystupovala v estrádních pořadech jak v televizi, rozhlase, tak i po zájezdech. A dokonce i v zahraničí. Ovládala němčinu, angličtinu i francouzštinu...

Aťka Janoušková měla dva zásadnější vztahy. Milovala muzikanta Josefa Posledního, který zahynul koncem 60. let v Mongolsku. Jeho jméno dlouho tajila.

"Bylo jsme oba bohémové. Měli jsme volnější náhled na život, na rodinu jsme nemysleli a já věděla, že pro mě není možné mít dítě a rodinu," svěřila se před lety Janoušková.

Mezi její "tajné" partnery patřila i stále žijící legenda, dirigent a muzikant Václav Hybš.

Ten sám jejich vztah přiznal. "S Aťkou jsme zůstali dál jen přáteli. Kdysi jsme byli víc než jen kamarádi. Ona nás pak často navštěvovala doma, na mých posledních kulatinách odcházela dokonce mezi posledními. Moc rád na ni vzpomínám," svěřil se legendární Hybš.

On, ale i stovky fanoušků, kteří měli tuto malou - velkou ženu rádi, ji mohou přijít dát kytičku a zapálit svíčku na její hrob, který je na Olšanských hřbitovech. Kousek od dolní brány - směrem od Olšanského náměstí. Zde je uložena urna s jejími ostatky v hrobce patřící jejím příbuzným.

Právě oni i s druhou neteří také zapůjčí a věnují některé věci, které zůstaly po herečce a dabérce do dnes již legendárního Hereckého muzea Viktorka Tomáše Magnuska v Babiččině údolí.

Foto: Dům v pražských Strašnicích, kde Aťka Janoušková řadu let spokojeně žila a zde také odešla na věčnost.

Hrobka na pražských Olšanech, kde je uložena urna s jejími ostatky.

Autor: René Kekely

Foto Jaroslav Hauer, René Kekely

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!