Blíží se advent a s ním se do našich obydlí vrátí i oblíbené rostlinné symboly Vánoc

29.11.2020

Již tuto neděli 29. listopadu zapálíme první svíci na adventním věnci a tím pomyslně začne nejočekávanější období roku - advent. K němu neodmyslitelně patří i rostliny, které si s předvánočním časem spojujeme. Jednou z nejoblíbenějších je bezesporu tzv. vánoční hvězda neboli pryšec překrásný. Jeho zářivě červené listeny zdobí nejednu českou sváteční tabuli a mnoho z nás si již Vánoce bez této rostliny neumí představit. Odkud pochází a na co si při jejím pěstování dát pozor?

"Málokdo možní ví, že tato rostlina odborně nazývaná Euphorbia pulcherrima, dříve poinsettia, pochází z Mexika a hojně se vyskytuje ve Střední Americe. Setkat se s ní ale můžeme i v mnoha tropických částech světa, kde je často pěstována jako okrasná rostlina či keř v zahradách a parcích. U nás je známou pokojovou rostlinou a zejména výrazným symbolem adventu a Vánoc," uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Inspiraci najdete na webu Botanické zahrady hl. m. Prahy www.botanicka.cz. Vybírat můžete z nabídky knih, dárkových předmětů s rostlinnými motivy a nechybí ani vstupenky, vína či jedinečný parfém. Určitě si nezapomeňte pořídit nástěnný kalendář botanické zahrady pro rok 2021 věnovaný jedovatým rostlinám.

Pryšec překrásný je typickou krátkodenní rostlinou, své květy totiž zakládá v té části roku, kdy je den kratší než noc. Proto se jeho květenství u nás objevují právě v období Vánoc. Samotná květenství, pro pryšcovité rostliny typická tzv. cyathia, nejsou příliš nápadná. To, co na rostlině upoutává pozornost, jsou zářivě zbarvené listeny, které květenství obklopují. Přirozeně mají výrazně červenou barvu, ale známé jsou i četné kutivary s listeny barvy bílé, cihlové, růžové nebo i různě pestře žíhanými.

Stejně jako ostatní pryšcovité rostliny i vánoční hvězda roní při poranění bílý latex. Ten může být při kontaktu s pokožkou dráždivý. Rodiče by také měli dát pozor na děti a zabránit náhodnému požití částí této rostliny, jelikož je jedovatá.

"Aztékové používali vánoční hvězdu jako zdroj červeného barviva i jako léčivou rostlinu. Spojení pryšce překrásného a Vánoc se datuje do 16. století. Podle legendy chtěla chudá dívka uctít narození Ježíše dárkem, ale byla bez prostředků. Anděl jí tedy vnukl myšlenku, aby sebrala na okraji cesty před kostelem semínka a dala je na oltář. Ze semínek vyrostla nádherná rostlina, jejíž červené 'květy' se staly symbolem Ježíšova narození, připomínkou hvězdy betlémské," vysvětluje Jarmila Skružná, vedoucí oddělení etnobotaniky a prezentace botaniky Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Pěstování rostliny není obtížné. Daleko složitější je přivést ji každoročně do květu. Patřičnou pozornost je nutné věnovat zejména jejímu hnojení a uchovávání v určitých teplotách během roku. Délka dne od září v našich podmínkách rostlině vyhovuje, je ale třeba zajistit jí teplotu 16-18 °C a umístit ji na světlé místo. Přes den rostlina potřebuje hodně světla, ale po setmění vyžaduje tmu, nesmí na ni dopadat ani světlo z ulice. Ideální podmínky jí tak umí nabídnout jen málokterá domácnost, a většina lidí proto raději kupuje každý rok rostlinu novou.

Vánoční pozdrav z Brazílie

Vánoční kaktus (Schlumbergera punctata) patří už více než sto let k sortimentu pokojových rostlin. "Vzhledem k netradiční době květu v našich zeměpisných šířkách je oblíben především v době Vánoc. Latinské jméno rostliny připomíná známého sběratele a pěstitele kaktusů Frédérica Schlumbergera. Do rodu patří šest druhů, z nichž poslední byl popsán až v 70. letech 20. století,"dodává Jarmila Skružná.

Vánoční kaktus se vyznačuje nápadně velkými květy s délkou kolem 10 centimetrů a šířkou kolem 7 centimetrů. Svůj původ má v Brazílii a roste epifytně v korunách stromů.

Chcete si zpříjemnit čekání na Vánoce nebo sháníte dárek (nejen) pro milovníky rostlin?

Výdejní okénko vinotéky sv. Kláry:

Nachází se na adrese Trojská 148/186

ÚT-PÁ: 15.00-19.00

Platí do odvolání

Inspiraci najdete na webu Botanické zahrady hl. m. Prahy www.botanicka.cz. Vybírat můžete z nabídky knih, dárkových předmětů s rostlinnými motivy a nechybí ani vstupenky, vína či jedinečný parfém. Určitě si nezapomeňte pořídit nástěnný kalendář botanické zahrady pro rok 2021 věnovaný jedovatým rostlinám.

Nabízené zboží můžete objednat e-mailem na miroslava.kasparova@botanicka.cz, vše zasíláme poštou nebo nabízíme osobní převzetí u výdejního okénka vinotéky sv. Kláry na adrese Trojská 148/186.

htmlkody.info
                                                                          email:spycross@spycross.cz                                                                    
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky